Mzda vs. Plat. Kdo bere co?

Víte, zda berete plat nebo mzdu? Nejdůležitější je samozřejmě vidět, že každý měsíc peníze přichází na účet, ale stejně si pojďme oba pojmy ujasnit.

Platem jsou odměňováni zaměstnanci státu, krajů, obcí a jimi zřizovaných rozpočtových a příspěvkových organizací. Tedy učitelé, policisté, hasiči, vojáci, lékaři, pracovníci v kultuře, administraci atd... Mzdu pak pobírají zaměstnanci v soukromém sektoru. Zjednodušeně můžeme říct, že když pracujete pro stát, berete plat, pokud pro soukromou firmu, tak berete mzdu.

banking-cash-deposit-1602726_1119Pokud berete plat, je jeho výše odvozena od platového tarifu, který pokrývá vaši pracovní pozici nebo délku praxe nebo dosažené vzdělání. Proto i růst platu je svázán s oficiálními rozhodnutími vlády. Stejně tak o zvýšení platu rozhoduje vláda, většinou na základě jednání s odborovými organizacemi.

Naproti tomu mzda je mnohem méně svázána a víceméně záleží jen na vás a vašem zaměstnavateli, jakou mzdu si dohodnete. Stejně tak i zvyšování odměny je u zaměstnanců soukromého sektoru flexibilnější. Opět je to především o dohodě.

Při práci ve státním sektoru víceméně platí, že všichni pracovníci na stejné pozici pobírají stejný plat. Lišit se můžou osobní příplatky, ale v zásadě stejné kategorie lidí spadají do stejných platových tabulek. Naproti tomu u soukromé firmy záleží na tom, jak si vás osobně cení management nebo šéf. Jak všichni z praxe víme – když dva dělají totéž, není to totéž. Pokud máte na bedrech větší zodpovědnost nebo máte na starost významnější klienty, zákazníky, vyšší finanční toky nebo cokoli podobného, pravděpodobně se to projevuje i na vaší výplatní pásce.

Ale buďme upřímní. Stejně všechny ve výsledku zajímá hlavně kolik bereme a ne, jak je to pojmenované.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist