Může zaměstnavatel nařídit dovolenou i při vyčerpané dovoloené? A proplatí mi ji?

Všichni milují dovolenou, ale někdy je s ní hodně starostí. Někdy dokonce ani nevíme, zda máme na dovolenou nárok nebo jak je to s dovolenými při zkráceném úvazku. Dnes budeme řešit opačný problém. Když už vám žádná dovolená nezbývá, protože jste ji vyčerpali a zaměstnavatel vám ji stejně nařídí.

shutterstock_741448753_574_01Tento problém nastává najčastěji o vánočních svátcích. Během roku si vyškerou dovolenou vyčerpáme s vědomím, že si holt den dva odpracujeme během svátků, kdy si v pohodovém tempu v poloprázdné firmě uděláme svoje a půjdeme dřív domů. Pak ale zaměstnavatel rozhodne, že dovolenou budou mít všichni. Povinně.

Čerpání dovolené je však zaměstnavatel logicky oprávněn nařídit pouze tehdy, pokud nemá zaměstnanec dovolenou vyčerpanou, není možné nařídit čerpání neexistující dovolené. Zaměstnavatel je vám povinen umožnit výkon práce i po dobu dovolené ostatních zaměstnanců. Pokud to, abyste šli do práce neumožňují pracovní podmínky (zastavení provozu, uzavření výrobních nebo pracovních prostor...), zkrátka když pracovat opravdu nemůžete, jedná se o překážku na straně zamestnavatele.

V takovém případě zůstanete doma jako ostatní zaměstnanci a zaměstnavatel vám musí poskytnout náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku. Rozhodně si na tuto dobu nemusíte brát neplacené volno nebo pro zaměstnavatele následně vykonávat jakoukoli práci, která by měla nahrazovat to, že vám platil "dovolenou navíc".

Pokud však z nějakého důvodu chcete, můžete se se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna nebo náhradního volna dohodnout. Právně tomu nic nebrání.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist