Muž a žena v pracovním poměru

V dnešní době se již o diskriminaci žen v pracovněprávních vztazích nedá mluvit, jak ale můžeme pojmenovat situace, kdy se některé práce upřednostňují více pro muže než pro ženy.
 
Je zajímavé, že emancipace žen, ač je vysoká, ještě nezasáhla tolik oborů, jak by se mohlo zdát. Více působí vliv mužského pohlaví. Existuje už množství kadeřníků a provozovatelů kosmetických salónů, ale méně zámečnic, obráběček CNC strojů a svářeček. Čím to ale je, že ženy opouštějí od přechylování v příjmení, ale nestávají se zaměstnankyněmi technických oborů?
 
Navíc nabídka pracovních míst čím dál častěji ukazuje, že žena si v dnešní době může najít zaměstnání spíše v ekonomicky a administrativně založených oborech, zatímco muži ve výhradně technických a logistických oborech a také v top managementu. Znamená to tedy, že se ženy musí více snažit a mít vyšší vzdělání, aby dosahovali také na ty tzv. lepší pracovní pozice?
 
Na tuto otázku odpověď sice neznáme, ale ženy si vždy dokážou poradit. Pravidelné průzkumy občas zahltí občany zprávou o tom, že žena si musí pořídit vyšší vzdělání, mít děti co nejpozději anebo nemít rodinu žádnou, ale proč by to tak mělo být? Každý zaměstnanec či zaměstnankyně jsou individuální osobnosti a je jen na nich, jak se poperou se svým osobním a pracovním životem. Úspěch při přijímacím pohovoru by neměl záviset na počtu děti a rodinném stavu, a pokud narazíte na práci, kde to bude primárně důležité, pak si stačí jen uspořádat žebříček priorit a buď oželet děti a manžela, nebo využít jinou pracovní nabídku.
 
V dnešní době bychom mohli slovo diskriminace vypustit a spíše použít termín stereotyp. Existují stereotypní povolání, která prozatím vyhledávají spíše muži, jako je právě zámečník, svářeč či obráběč CNC strojů. A jednou, stejně tak jako je dnešní boom kadeřníků, se můžeme stát svědky toho, že se budeme častěji setkávat se zámečnicemi, svářečkami a CNC obráběčkami.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist