Motivujte zaměstnance pomocí finanční odměny… Efektivně!

Říká se, že peníze jsou až na prvním místě. Proč je tedy nevyužít a nemotivovat jejich pomocí zaměstnance. Nejde o to, zda jim dáte peněz více, anebo snad méně. Možná jste už slyšeli o motivační složce mzdy. Právě o ní si něco povíme.
 

Z čeho by se měla mzda skládat?

Chcete-li vytvořit plán na několika složkovou mzdu, v rámci které by měla být i motivační část, chce to dobře naplánovat. Řešením není snížit mzdy o třetinu a nastavit podmínky tak, že není možné splnit a zaměstnanci na tom budou škodní. Takhle ne!
 
Účelem motivační mzdy je oddělit aktivní a pasivní zaměstnance. U motivační složky je důležité, aby ty pasivní to příliš nepoznamenalo (především v rámci finanční stability jejich domácností) a u aktivních zajistilo určitou satisfakci za jejich snažení. Tato mzda by se tedy měla v základu skládat z fixního výměru a pohyblivé, tedy motivační částky. Ta může být tvořena různým způsobem, dle daného odvětví např.:
 
  • 20 % docházka 
  • 30 % nové nápady na zlepšení provozu
  • 25 % aktivita v rámci pracovního dne (spokojení zákazníci, větší výkon než ostatní apod.)
  • 25 % práce přes čas, ochota brát práci za nemocné kolegy apod.

V případě, že vaši zaměstnanci mají průměrně 70 Kč na hodinu, jednoduše spočítáte motivační složku. Je zapotřebí Aby na základ dosáhl každý, tedy i pasivní zaměstnanec. Minimálně docházku dodrží 9 z 10 zaměstnanců, čímž je možné snížit fixní mzdu pouze o těchto 20 %, na které pak dosáhnou prakticky všichni a jednoduše tak budou mít každý měsíc svých tradičních 70 Kč na hodinu. Na zbylých 80 % se pak mohou těšit pouze ti zaměstnanci, kteří podniku a tím i vám jako zaměstnavateli přináší nějakou přidanou hodnotu. Tato pohyblivá motivační složka nemusí být vypočítána z průměrné mzdy, stačí, když stanovíte částku, např. 5 000 Kč, což je 100 %, které mohou pravidelně klienti získat.
 

Čeho dosáhnu?

Zaměstnanci budou motivovanější a nebude jim každé pondělí nahánět hrůzu. Budou se do práce těšit, protože ví, že každý den si mohou napracovat o několik desítek korun více, a to jen díky tomu, že se snaží. Aktivní zaměstnance tím nebudete nadále demotivovat.


 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist