Motivační dopis - proč je tak důležitý

Ucházíte se o zaměstnání, brigádu nebo stáž? Pokud ano, budete potřebovat vytvořit dva důležité dokumenty: životopis a motivační neboli průvodní dopis. Motivační dopis přináší první informace o vás, měl by obsahovat základní informace, proč se o danou pozici zajímáte, a proč by měl zaměstnavatel vybrat zrovna vás. Pokud si myslíte, že motivační dopis je jen jakýmsi doplňkem k životopisu, není to pravda. Někteří zaměstnavatelé nebo personální agentury přihlíží právě k motivačnímu dopisu. 

Jak by měl vypadat motivační dopis? 

ŽivotopisJak by měl průvodní dopis vypadat? Držte se následujících pravidel: stručně, jasně a přehledně. Zkuste se vžít do role personalisty. Na jednu pracovní pozici se obvykle přihlásí desítky uchazečů. Není v ničích silách číst sáhodlouhé a barvité motivační dopisy. Je tedy vhodné v několika bodech shrnout ty nejdůležitější informace. Motivační dopis by měl mít určitý řád od oslovení zaměstnavatele, představení se, rozloučení a podpis. 

Co by měl motivační dopis obsahovat? 

V průvodním dopise je vhodné uvést, o jakou pracovní pozici se zajímáte, jak jste se o ní dozvěděli a proč se o ni ucházíte. Uchazeč by měl vyzdvihnout své přednosti, ovšem s mírou. Velká samochvála může zaměstnavatele odradit. Stejně tak je důležité uvádět pravdivé informace. Je hezké, když napíšete, že umíte plynule anglicky, ale při osobním pohovoru to budete muset dokázat v praxi. Použijte jen ty nejdůležitější informace o sobě, vše ostatní je zaznamenáno v životopise. 

Co je hlavním cílem motivačního dopisu? 

Jak již název napovídá, jde o určitou motivaci potencionálního zaměstnavatele, proč by měl právě vás vybrat. A samozřejmě také vysvětluje motivaci zaměstnance, proč je daná pozice pro něho vhodná. Průzkumy však poukazují na to, že jen 10 % uchazečů dokáže napsat průvodní dopis správně. Často volí zbytečné fráze a informace, které jsou v životopise. Častou chybou, které se mnoho uchazečů dopouští, je příliš dlouhý motivační dopis, ve kterém se personalista ztrácí. Délka by neměla přesáhnout polovinu A4.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist