Motivační dopis aneb co si chce personalista přečíst II

Každý z nás se aspoň jednou za svůj život setkal s palčivým nutkáním vyjádřit svou lásku k pravidelné osmihodinové práci v textu o délce jedné normostrany. Pokud se vám na předchozí větě zdá něco zvláštního až nepatřičného, jste nejspíš naprosto normální. Ale přesto, většina z nás se s povinností napsat motivační dopis jako součást procesu přijetí do práce setkala. A většina z nás zpočátku zničeně seděla nad klávesnicí a nevěděla co napsat. To se dozvíte z následujících řádků.

shutterstock_712285969_535V předchozím článku jsme si vysvětlili základní přístup k psaní motivačního dopisu. Nyní se zaměříme na další konkrétní tipy, které by mohly vést k uplatnění na trhu práce. Když se řekne motivační dopis, je otázkou, koho vlastně takový dopis má motivovat. Na jedné straně má předvést vaši motivaci být kvalitní součástí pracovního kolektivu, na straně druhé motivujete příslušného personalistu či zaměstnavatele k oslovení právě vás.

Pokud napíšete, že byste práci vykonávali svědomitě a s maximálním úsilím, jen těžko vyniknete. Skoro všichni napíšou totéž. V motivačním dopise buďte originální. Personalistu musíte zaujmout, a to i za cenu zveličování některých pro vás na první pohled nepodstatných informací.

Cílem totiž je být pozván na osobní pohovor. Nic víc. Pokud tedy bude motivační dopis suchý a nudný, je téměř nepodstatné, že umíte tři jazyky a máte zkušenosti v oboru. To vše si navíc lze přečíst v životopise. Pokud nezaujmete, prohráli jste ještě před začátkem skutečného zápasu.

Motivační dopis se nesmí zaměňovat s životopisem. Ve většině případů posíláte oba texty současně, proto je třeba se vyvarovat zbytečnému opakování informací ze životopisu. Zde se spíše klade důraz na takzvané soft skills a skutečnou motivaci.

Pokud mluvíme o motivaci, i zde platí zásada originality. Napsat, že práce se vám zdá zajímavá, je skutečně málo. Doporučit se dá způsob, kdy na začátku vymezíte svou osobní motivaci vykonávat práci určitého typu a v druhé fázi navážete motivací, která vás vede ke konkrétnímu zaměstnavateli.

Do první části patří například zkušenost v oboru, celoživotní zájem o něj, možnost kariérního růstu a podobně. Do části druhé poukážeme například na růst příslušné firmy a kvalitní pracovní zázemí, ke kterému byste určitě měli jak přispět.

Dobře hodnocena je též velká slovní zásoba, schopnost formulovat myšlenky a strukturovat svůj text. Ale poslední zmíněné se týká spíše již formy motivačního dopisu a tento článek je zaměřen primárně na obsah. Takže už jenom zbývá otevřít notebook a motivačním dopisem otevřít bránu nové kariéře.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist