Motivační dopis aneb co si chce personalista přečíst I

Každý z nás se aspoň jednou za svůj život setkal s palčivým nutkáním vyjádřit svou lásku k pravidelné osmihodinové práci v textu o délce jedné normostrany. Pokud se vám na předchozí větě zdá něco zvláštního až nepatřičného, jste nejspíš naprosto normální. Ale přesto, většina z nás se s povinností napsat motivační dopis jako součást procesu přijetí do práce setkala. A většina z nás zpočátku zničeně seděla nad klávesnicí a nevěděla co napsat. To se dozvíte z následujících řádků.

shutterstock_134033744_570Nebudeme se zde bavit o formálním zpracování motivačního dopisu, protože základní strukturu komu, co a proč píšu, zná snad každý. Spíše se zaměříme na to, jaký dopis udělá právě z vás vhodného uchazeče o zaměstnání. A hned úvodem je třeba říci, že uchazeč o zaměstnání je termín nanejvýš nešťastný. Je třeba vyvrátit mylnou představu o tom, že potenciální zaměstnanec je ten, kdo hledá práci. Z hlediska ekonomického jste vy tím, kdo práci nabízí a zaměstnavatel ji poptává. Uvědomění si vlastní pozice, která je minimálně do doby podepsání pracovní smlouvy rovnocenná se zaměstnavatelem, je pro napsání kvalitního motivačního dopisu zásadní.

Je tedy vhodné se při psaní vyvarovat podlézání, ponižování se a adorování zaměstnavatele. O takového zaměstnance by zaměstnavatel, u kterého skutečně pracovat chcete, ani zájem neměl. V dopise je třeba působit sebevědomě. Musí být poznat, že pisatel ví o svém místě v životě a snaží se ho využít na maximum. A hlavně nežádá o práci, nabízí své kvalitní služby.

Je zbytečné psát rozsáhlé texty o tom, jak zbožňujete vstávání před sedmou ranní a těšíte se na šum kanceláří v budově vašeho pracoviště. Personalista takových dopisů čte nejspíš tucty a kredit vám to u něj rozhodně nezvýší.

Mnohem lepší je výstižně a stručně uvést své silné i slabé stránky. Obzvlášť kvalitní formulace slabých stránek vám může velmi pomoci. Například „velmi nerad a neochotně dělám práci, u které nevidím výsledky a neposouvá nikam pracovní tým ani mne,“ se dá charakterizovat jako kritika sebe sama, která vás však vykreslí v pozitivním světle. Podobné to je i s větou „má vrozená lenost mne nutí hledat kreativní řešení problémů, které jsem pak schopen řešit efektivněji.“ Další špatná vlastnost, další elegantní formulace.

Tyto věty sice nejsou tím, co vám zajistí pracovní smlouvu, ale minimálně personalistu zaujmou a odloží váš dopis stranou na hromádku „nejsou klišé a má smysl je číst.“  

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist