Motivační dopis

V předešlém článku jsme se zmínili o formě strukturovaného životopisu, kromě něho však může budoucí zaměstnavatel požadovat také motivační dopis. Ten slouží k určení zájmu o danou problematiku a  přiblížení se k zaměstnanci. Někde po Vás mohou požadovat ručně psaný motivační dopis, tehdy se tento dopis dostane do rukou personalistovi, který má zkušenosti s psychologií, či firemnímu psychologovi. Ručně psané motivační dopisy, o Vás mohou říct prakticky vše. Nikoli však z obsahu, ale z techniky písma. Jaký sklon používáte, jak tlačíte na propisku, do jaké míry rozlišujete malá a velká písmena, jak velké děláte obloučky apod.
 

Častěji však po Vás budou chtít motivační dopis vytvořený v textovém editoru a zaslaný buď ve fyzické formě na konkrétní adresu, či elektronicky prostřednictvím e-mailu. Nejen na internetu je k dostání spousta rad, úvodních vět, oblíbených sousloví, které by Vám mohli s psaním pomoci. Otázkou však je, do jaké míry chcete svůj motivační dopis tzv. okopírovat. Nějaký strukturovaný úvod má zřejmě každý motivační dopis stejný. Obsahuje informaci o pozici, na kterou se hlásíte, a nebo odkud jste se o možnosti pracovní nabídky dozvěděli. Jsou však pracovní místa, která nabízí kreativnější motivační dopisy. Můžete rozvinout svou literární stránku a přizpůsobit obsah dopisu pracovní pozici.
 

Některé motivační dopisy mohou působit více formálně, jiné naopak. Ty pak mohou obsahovat různé vulgarismy, zde však mluvíme o pracovních pozicích, které si podobnou formu vyžadují.
 

V běžném motivačním dopisu se však zpravidla objevuje oslovení, pak úvodní objasnění, proč se motivační dopis píše a pro koho, v dalším odstavci se pak máte tzv. prodat. Tedy napsat v několika větách Vaše zkušenosti a vlastnosti. Originalita těchto vět závisí jen na Vás. A na závěr pak pozitivní poselství, které by mělo přimět možného zaměstnavatele k akci, tedy aby Vás zařadil do přijímacího řízení, popř. do dalšího kola. Na závěr nezapomeňte popřát hezký den a podepsat se, můžete připojit i elektronický podpis. V případě fyzické podoby motivačního dopisu, se od Vás podpis prakticky vyžaduje.
 

Každý motivační dopis Vás může posunout o příčku výš ve výběrovém řízení, anebo Vás může definitivně připravit o možnost pracovat pro danou firmu. Nezapomínejte, že nejste jediný uchazeč a jen na Vás závisí, jestli si personalista dočte dopis až do konce.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist