Mohu odmítnout záskok za vedoucího během jeho dovolené či nemoci?

Nemoc nebo dovolená nadřízeného někdy znamená, že je v práci větší klid. Někdo ho ale musí zastupovat a to větší klid znamená nálokdy. Naopak je s tím někdy spojeno hodně zodpovědnosti navíc. Jde však zastupování odmítnout, když zodpovědnost a starosti navíc nechceme?

Pokud je v popisu vaší pozice přímo napsáno, že jste zástupce ředitele, manažera nebo jiného vedoucího pracovníka, asi s touto nutností počítáte dopředu a zároveň se tato povinnost odráží i na vaší výplatní pásce. Jiná je však situace, kdy nadřízený žádného zástupce nemá a zástupce bývá vybrán "náhodně".

stocksnap_0iddbgkwdx_989Většinou takto zastupuje služebně nejstarší nebo ten, který zastupoval už v minulosti. Pokud to ale znamená třeba přesčasy, větší zodpovědnost a podobně, nebývá toto zastupování zrovna příjemné.

Pak pro vás ale máme dobrou zprávu. Pokud se ptáte, zda můžete zastupování za vedoucího odmítnout, tak ano, můžete. Zaměstnavatel vám může přidělovat pouze takvou práci, která je v souladu s tím, co máte napsáno ve smlouvě. Pokud v ní nic o zastupování vedoucího nemáte, je jen na vás, zda tuto roli přijmete či odmítnete.

 

 

Dřív než řeknete ne...

Zároveň se ale před odmítnutím zamyslete, zda to pro vás v dlouhodobém měřítku nemůže přinést nějaké výhody. Ty dva týdny, kdy se vedoucí opaluje na pláži na Kanárských ostrovech a vy za něj vyřizujete maily a máte pět hodin přesčasů vás sice mohou štvát, ale když záskok odvedete dobře, nezůstane to bez povšimnutí.

Zaměstnavatel k tomu může přihlédnout při rozdělování příplatků a bonusů, ale může to hrát i roli ve vašem kariérním postupu. Můžete tak například ukázat nadřízenému, že jste připraveni na povýšení a zvládnete i náročnější úkoly. A možná to je i důvod, proč jste na záskok byli vybráni zrovna vy. Jako test, zda zvládnete výhledově i důležitější úkoly a zvládnete další kariérní postup. Určitě zbystřete, pokud jste na záskok vybráni aniž byste byli věkově či služebně nejstarší. To je totiž právě takové znamení, že vám zaměstnavatel věří a přemýšlí o vás jako o kandidátovi na vyšší pozice.

Pokud zrovna nyní musíte ze zřejmých důvodů záskok odmítnout, ale jinak se mu nebráníte, tak to nadřízenému řekněte přímo a neodmítejte zodpovědnost jen tak. Krátkodobé osobní důvody jistě pochopí a zároveň bude vědět, že s vámi může přístě počítat.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist