Modrá karta – kdo o ni může požádat?

Pokud chce cizinec pracovat v ČR, je jednou z legálních možností získání modré karty. Co musí uchazeč splnit a co modrá karta zaručuje?

O modrou kartu se mohou ucházet pouze lidé s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním, které trvalo minimálně tři roky. Zároveň se musí ucházet o pozici, která je nadprůměrně placena, a to alespoň ve výši 1,5 násobku průměrné hrubé roční mzdy. Aktuálně tato podmínka odpovídá hrubé mzdě o výši 47 828 korun. Výše mzdy je pravidelně aktualizována ministerstvem práce a sociálních věcí.

cdc-_n7i1jypyjw-unsplash_1732Zisk modré karty je navázán na konkrétní pracovní místo u konkrétního zaměstnavatele. Pokud je někdo například chirurgem, může o vydání karty žádat v případě zájmu o konkrétní volné pracovní místo. Nelze o ni žádat pouze na základě splněné kvalifikace s tím, že se nějaké místo v budoucnu uvolní. A to ani v případě, že například chirurg vždy splní i podmínku výše mzdy.

Modrá karta se vydává na dva roky, ale v případě, že je pracovní smlouva kratší, zkracuje se i platnost karty. Není to ale tak, že po vydání modré karty má zaměstnanec automaticky na dva roky klid.

Například jakékoli změny (bydliště, rodinný stav, nové doklady,...) musí být vždy v termínech hlášeny na ministerstvo vnitra. Protože je karta navázána na konkrétní pracovní místo, je celkem problematické, pokud zaměstnanec chce nebo musí změnit pracovní pozici nebo zaměstnavatele.

Pokud chce změnit práci v prvních dvou letech platnosti karty, musí opět poslat žádost na ministerstvo vnitra a počkat na schválení. Při zamítnutí žádosti zaměstnanec musí zůstat na současné pracovní pozici, jinak platnost modré karty zaniká.

Jednodušší je situace po uplynutí dvou let, kdy stačí pro změnu místa či zaměstnavatele pouze nahlásit změnu v řádných termínech.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist