Máte nepostradatelné zaměstnance? Tak to děláte špatně

Každá firma má několik klíčových zaměstnanců, kteří jsou zkušení, loajální a znají všechny procesy. Možná o nich přemýšlíte jako o nepostradatelných, ale ve skutečnosti jsou to jen dobří zaměstnanci. Ale máte nějaké opravdu nepostradatelné zaměstnance?

 

analyzing-people-3441040_1280_1280Koho tím opravdu nepostradatelným myslíme? Někoho, kdo jako jediný zná důležité know-how. Někoho, kdo jako jediný umí nějaký úkon. Máte takové? A nechápete, proč je to špatně? Hned si to vysvětlíme...

 

Každý takto nepostradatelný zaměstnanec snižuje flexibilitu pracovního kolektivu. Kdykoli odjede na dovolenou nebo onemocní, musí některé činnosti krátkodobě stát, nebo se vykonávají jinak. Tak jak je znají ostatní pracovníci. Pokud se něco takového u vás ve firmě stane, měl by to být varovný signál, že se situace musí změnit.

 

Nepříjemné je už to, že práce stojí a nebo ji musíte dělat jinak. Navíc vám to většinou přinese i zvýšené náklady. Ale je tu ještě jedno nebezpečí. Když si zaměstnanec svou nepostradatelnost uvědomí, může postavení zneužít a firma se stane jeho rukojmím. Takový zaměstnanec bude účelově pracovat na dalším posilování své pozice ve firmě, aby si řekl o vyšší mzdu. Protože bude pro firmu nepostradatelný, tak na jeho požadavky přistoupíte.

 

Odrazit se to může i v produktivitě práce. Když zaměstnanec ví, že se ho firma nemůže zbavit, tak nebude zrovna vnitřně motivován odvádět svůj nejlepší výkon. Nemusí jít ani o záměr, prostě nebude vnitřně tak motivovaný. A úplně nejhorší je třetí možnost – že takový zaměstnanec znenadání podá výpověď.

 

I když se na první pohled může zdát, že nepostradatelní zaměstnanci jsou dobří, není tomu tak. Vždy si snažte představit, že některý ze zaměstnanců nepřijde na týden do práce. Kdo jeho práci zastane, kdo ho dokáže zastoupit? Pokud vás u některého jména žádný vhodný zástupce nenapadne, narazili jste na problém. Snažte se proto, aby se know how šířilo napříč firmou. Aby klíčové postupy znalo více zaměstnanců a byly dobře dokumentované. Nic vás potom nepřekvapí.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist