Lze skloubit manažerskou pozici a rodinu?

Pracující žena s dítětemNa manažerských pozicích najdeme častěji muže než ženy. Studie poukazují na to, že většina žen se bojí skloubit vedoucí pozici a rodinu. Obvykle se předpokládá, že v případě mateřství půjde žena na rodičovskou a svou kariéru přeruší. A jak je známo, manažerské pozice nemohou zůstat volné a konkurence je velká. Na druhou stranu všechno lze, když se chce. V některých západních zemích běžně vykonávají ženy vedoucí funkce a přitom mají malé děti.

Klasický rodinný model se může změnit

V České republice zastává vedoucí funkce jen velmi nízké procento žen, naproti tomu ve Francii je jich až 40 %. Rozdíl je skutečně obrovský. Není to však dáno povahovými i rozhodovacími schopnostmi, ale především rodinným zázemím. V České republice stále ještě převládá názor, že muž vydělává peníze a žena je v případě potřeby doma s dětmi, pečuje o domácnost a také o nemocné seniory. 
 
Manažerská pozice vyžaduje časovou flexibilitu, proto se nelze spoléhat pouze na školku či jiné hlídání. Je velmi důležité mít podporu v rodině, především v partnerovi. Jednu z možností představují soukromé či podnikové školky. Na rodičovské dovolené může být také muž, je to výhodné v případě, že žena vydělává více než partner. Tatínek na rodičovské dnes není nic výjimečného. Pokud má žena pomoc a oporu také v prarodičích, kteří mohou pomoci s hlídáním i vyzvedáváním ze školky, je to ideální. 

Home office 

Stále více se rozmáhá alespoň částečná možnost pracovat z domova, takzvaný home office. Manažerskou pozici nelze vykonávat doma na plný úvazek, ale částečně ano. Ženy tak mohou více času trávit s dětmi a pracovat například po večerech, kdy děti spí.
 
Často se také setkáváme s mýty, že muži lépe zvládají funkci manažera nežli ženy. Je pravda, že mezi jejich způsobem vedení jsou určité rozdíly, nelze však říci, že jsou lepší. Ženy mají zodpovědnější přístup, jsou více empatické a více se snaží o udržení dobrých vztahů s podřízenými.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist