Kupujete firmu? Nezapomínejte na lidský faktor

Doznívající krizi předcházelo množství odkupů, překupů, fůzí a akvizic, které znamenaly jedno, jedna firma koupila druhou. Mnohdy se ale zapomínalo a dnes ještě stále zapomíná, že firmu netvoří těch pár strojů a počítače, ale že firmu tvoří hlavně zaměstnanci. Zaměstnanci, kteří jsou spolehliví, zruční, znají svou práci a umí řešit krizové okamžiky, aniž by je někdo musel vést za ruku.
 

Komunikujte, komunikujte, komunikujte

Právě s těmi zaměstnanci, kteří spolu s budovou, stroji a počítači měnili zaměstnavatele, se nejednalo správně. Přechodem firmy z jednoho majitele na druhého může pro zaměstnance vzniknout hned několik problémů a nejistot:
 
  • hromadné propouštění
  • reorganizace 
  • snížení platu
  • ztráta benefitů
     
Na toto všechno a ještě mnohem víc věcí myslí lidé, když vědí, že se mění majitel firmy, a tím i jejich zaměstnavatel. Komunikujte s lidmi, protože zaměstnanec, který se bojí o své místo a nemá informace, je špatný zaměstnanec. Ať se již některý z výše zmíněných bodů zaměstnanců dotkne či nikoli, je důležité jim to co nejdříve říct. Nezapomínejte opět na osobnostní, lidskou rovinu. Každý z lidí, které teď zaměstnáváte, má rodinu, přátele a svůj život. Přemýšlejte tak nad nimi.
 
Informujte zaměstnance o všem, co jim změna majitele přinese negativního a pozitivního. Nabídněte oba protipóly. Vysvětlete věci negativní a popište pozitiva. Nezapomínejte na to, že naštvaný propuštěný zaměstnanec vám může udělat tu nejhorší pověst. Naopak propuštěný zaměstnanec, který pochopí, proč zrovna on, je to nejlepší, co vás může potkat. Vše je jen o čisté a lidské komunikaci. Změny můžete komunikovat hned několika kanály. Nejlepší je rozeslat oficiální e-mail, vyvěsit informace o všech změnách na nástěnku, můžete vydat podrobnější brožuru nebo leták, ale určitě se s nimi osobně sejděte a zodpovězte jejich dotazy. Nabídněte i prostor pro osobní setkání, kde jednotlivcům vysvětlíte vše, co budou potřebovat znát.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist