Které cizí jazyky vám mohou přinést lukrativní místo?

Jazyková vybavenost uchazečů o práci je pro zaměstnavatele dle výzkumů dlouhodobě klíčovým faktorem. Svět je čím dál tím více propojený a s češtinou si dnes nevystačí už skoro nikdo. Některé cizí jazyky se u zaměstnanců berou jako samozřejmost. Některé zase zařídí, že se o vás firmy budou prát. Které to jsou?

 shutterstock_229624879_465

Žádnou firmu už příliš neohromíte angličtinou, jedině pokud jste opravdu na úrovni rodilého mluvčího a máte za sebou třeba zkušenost z dlouhodobého pobytu v zahraničí. Ale průměrná ani lehce nadprůměrná angličtina vám už dveře neotevře. To zaměstnavatelé berou jako samozřejmost. Dá se říci, že angličtina vám dnes může cestu k zaměstnání pouze zavřít – to pokud ji neovládáte.

 

Zajímavější je, pokud ovládáte ještě druhý jazyk. Je i celkem jedno jaký. Více žádaná je stále němčina, ale zaměstnavatelé si vás najdou, ať už je váš druhý jazyk jakýkoli. Němčina je důležitá ještě z jednoho pohledu. Pokud bydlíte blízko německých či rakouských hranic, může její znalost otevřít dvěře i na zahraniční pracovní trh.

 

Specifické postavení má ruština. Ta u nás byla dříve povinná a generace současných padesátníků ji pořád ještě ve velké míře ovládá. Zlom však nastal po revoluci, kdy se z ruštiny stal jazyk, který vyšel z módy. Dá se však očekávat, že obchodní vztahy s Ruskem budou stále důležitější a naopak počet lidí, kteří budou ruštinu ovládat výrazně poklesne. Mladý člověk, který bude umět rusky, získá za pár let zajímavou výhodu.

 

Na vzestupu jsou i asijské jazyky. Hlavně čínština, japonština a korejština. Tyto jazyky je navíc velmi obtížné zvládnout, takže jejich znalost firmy vyvažují zlatem. Přestože v mezinárodním obchodu s Asií hraje prim angličtina, vždy lépe působí, když má firma i lidi, kteří mluví jazykem dané země. A firmy to samozřejmě ví. Na úrovni vyššího obchodního styku je pak kromě jazyka důležitá i znalost kulturních a společenských zvyků.  

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist