Krizová komunikace aneb, když je prostě musíte propustit

Propouštění zaměstnanců nikdy nevypadá dobře a není nejlepší ani pro jednu ze stran. Pro zaměstnance to samozřejmě znamená ztrátu práce a pro zaměstnavatele ztrátu image a tím i jména. Je pravda, že se mohou vyskytnout, a také se většinou vyskytnou problémy, které prostě neumožňují nadále si držet takové množství zaměstnanců. Ať se již jedná o hospodářskou krizi, pokles výroby anebo platební neschopnost.
 

Obraťte krizi ve svou vlastní výhodu

Je to tak, abyste přežili ve světě obchodů a konkurence, musíte umět obrátit krizi v něco pozitivního, abyste z toho vyšly jako hrdinové. Zde se neobejdete bez svého personalisty, či HR managera. Krizová komunikace při hromadném propouštění, je asi to nejdůležitějšího. Riskujete totiž, že dvacet propuštěných zaměstnanců o vás rozšíří vše špatné, co ve firmě viděli. A podle průzkumů to řekne každý minimálně dalším jedenácti lidem. Jak tedy na to?
 
Když už dnes víte, že v příštím měsíci budete propouštět a možná i víte koho, zajděte za HR manažerem. Zadejte mu úkol, aby se pokusil pro každého vašeho propuštěného zaměstnance najít vhodná pracovní místa včetně požadavků na danou pracovní pozici. Dále byste si měli dát záležet na osobním ohodnocení, nejlepší bude, když ho připraví přímý nadřízený daného zaměstnance. A nakonec byste neměli zapomenout na drobný dárek, kterým vyjádříte lítost a poděkování za dlouholetou práci. Také doporučujeme zanechat kontakt na HR manažera v případě nouze, popř. personální agenturu, díky které může propuštěný zaměstnanec najít nové místo.
 
Teď k samotnému propuštění. Měli byste si jednotlivé zaměstnance zavolat individuálně a ne moc veřejně, alespoň poprvé. Sami by měli určit, zda chtějí, aby zbytek firmy věděl, že odcházejí. Měli byste jim předat připravené materiály a otevřeně jim nabídnout pomoc. Na večírek pro odcházející zaměstnance zapomeňte, mnozí by se mohli divit, že peníze na pití a jídlo jsou, ale pro platy několika zaměstnanců už ne. Ukážete tak, že jste firma, která se stará i pro své propuštěné zaměstnance.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist