Konec sezónních pracovníků ze zahraničí? Nebude to snad tak horké

Uzavřené hranice, nejistota, krize. I když si člověk nevšímá přímo zpráv o šíření viru, jen debata o následcích pro ekonomiku dokáže vyděsit.

V Česku před pandemií pracovalo několik stovek tisíc zahraničních pracovníků. Zejména z Ukrajiny, Bulharska nebo Rumunska. Pokud zůstanou uzavřené hranice, jak přežijí firmy, které jejich služeb využívaly?

marc-buhrer-l9f4wnplhha-unsplash_1642Nejvíce jich pracovalo ve stavebnictví, zemědělství a průmyslové výrobě, což by neměl být sektor, který bude případnou ekonomickou krizí zasažen nejvíce. Takové firmy se sice nemusí bát krachu odvětví, ale kde seženou pracovníky? Volný pohyb osob ze zahraničí bude zajisté jedno z posledních uvolněných pravidel. V mezičase si tak firmy budou muset pomoci jinak.

Do karet by jim mohla hrát vyšší nezaměstnanost a s tím spojená ochota části zaměstnanců překlenout krátkodobě výpadek příjmu brigádou nebo prací v jiném oboru, než kterému se chtějí dlouhodobě věnovat. S menší nabídkou míst ve službách přibude i počet studentů hledajících brigádu. I platové požadavky části zaměstnanců budou nižší než ještě před pár měsíci.

V horizontu více měsíců nebo příštího roku je stále možné, že režim na hranicích bude přísnější, půjde ale hlavně o osobní – turistické cestování. Vlády si uvědomují nutnost nastartovat ekonomiku co nejdříve a v podobě, která bude co nejvíce odpovídat stavu před pandemií. Na tiskových konferencích to můžeme slyšet už nyní.

Překročení hranic za účelem práce určitě nebude zakázáno déle než několik měsíců. Na to bude tlačit i EU, kde je volný pohyb osob jedním z nejvíce ceněných práv. Pravděpodobný je ale nárůst pravidel a jejich přísnější kontrola. Spíše než na vlastní pěst tak bude výhodná spolupráce s pracovními agenturami a zprostředkovateli, kteří nabízí služby personálního leasingu. Tedy pronájmu zahraničních pracovníků.

Tyto firmy se specializují na vyřešení všech právních podkladů a pokud dojde vlivem krize k jejich zpřísnění, bude pro vás taková služba jednodušší než se s novými paragrafy trápit interně. Pravidla se navíc budou několikrát měnit a nebude jednoduché se v nich vyznat.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist