Komu má sloužit rozložení zaměstnanců dle generací?

Zaslechli jste už někdy, že by se mluvilo o generaci X, Y nebo snad baby boomers? Jedná se totiž o jakýsi průměrný popis člověka, respektive zaměstnance, který je zaškatulkován do několika málo vět, které mají obsáhnout celý jeho život. Pojďme si je nejdříve představit.
Generace X, Y, baby boomers 
  1. Generace Baby Boomers. Této generaci je v současné době něco kolem 60 let. Jedná se o materialistické a soutěživé jedince. Definuje je vysoka pracovní morálka a loajalita. 
     
  2. Generace X. Této generaci je průměrně 45 let a zaměřují se více na sebe, samostatnost, soběstačnost, skeptismus a svobodu v práci.
     
  3. Generace Y. Této generaci je průměrně do 30 let. Jsou hodně sebestřední, žádají okamžité ocenění, jsou technologicky zdatní, zvládají multitasking, jsou adaptabilní a snadno získávají informace. Je pro ně typické krátkodobé plánování a důraz na vzdělání.
     
  4. Generace Z. Tuto generace lze v současné době označit za teenageery. Je pro ně typická technická, především komunikační a mediálně technologická znalost, co vezmou do ruky to jim jde – internet, textové zprávy, youtube, sociální sítě apod. Tato generace nepamatuje, jaké to bylo žít bez internetu a mobilních telefonů. Jejich život probíhá více online.

Jak můžeme využít tyto definice v HR oboru?

Obecně je důležité říci, že ne každý třicátník musí být nutně sebestředný a zvládá multitasking. Výše uvedené je nutné brát s rezervou, ale neměli bychom na to zapomínat. Důležité pro nás tyto definice mohou být v okamžiku, kdy budeme hledat nové zaměstnance. Díky těmto definicím si můžeme vydefinovat ideálního uchazeče a můžeme vytvořit individuální benefity. Navíc i formu a kanál, kudy k nim pracovní nabídku nejlépe odkomunikovat.
 
Naopak při samotném pohovoru bychom se měli odpoutat od stereotypů a zaměřit se pouze na uchazeče a zjistit od něj o něm co nejvíce. Přeci jen, nejsme podle šablony a každý člověk je svým vlastním originálem.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist