Kolik stojí zaměstnanec?

Ekonomice se daří a na trhu práce panuje prakticky maximální zaměstnanost. To se samozřejmě líbí zaměstnancům, o to méně pak zaměstnavatelům. Minimální nezaměstnanost vede ke zvyšování platů a mezd a zvyšují se i další náklady zaměstnavatelů na pracovníky.

Zaměstnavatelé totiž necítí pouze tu částku, kterou si zaměstnanec kontroluje každý mesíc na svém účtu, ale nese na svých bedrech i náklady na pojištění a další odvody. A v Česku jsou odvody za zaměstnance v rámci Evropy jedny z těch vyšších.

balance-business-calculator-163032_1079Například při hrubé mzdě 25 000 korun za vás zaměstnavatel navíc zaplatí 2250 na zdravotním pojištění, 6250 na sociálním pojištění. To dá dohromady částku 33 500, která je onou známou superhrubou mzdou. Z té se počítá daň z příjmů ve výši 15 %. Suma sumárum, zaměstanec si domů odnese necelých 20 tisíc, ale aby se zaměstnavateli vyplatil, musí pro něj odvést práci, která bude odpovídat částce vyšší než 33 tisíc.

K tomu se navíc dají připočítat i další benefity, které dnes musí zaměstnavatel nabídnout, pokud má na trhu práce uspět. Nejen výše platu totiž rozhoduje a někdy zaměstnanec zvažuje i jiné výhody. Z "finančních" výhod můžeme počítat zajištění ubytování či dopravy, což platí zejména pro firmy mimo větší sídla nebo sídlící v průmyslových zónách za městem. Případně firmy proplácí alespoň příspěvek, který pokryje část nákladů na dopravu a ubytování.

Stále častěji se mezi benefity objevují různé karty na slevy v obchodech, posilovnách, sportovních centrech, wellnes a podobně. Do podobné kategorie patří i stravenky nebo závodní jídelna se zvýhodněnými cenami. Nadpoloviční většina firem dnes už také poskytuje zaměstnancům týden dovolené navíc.

Všechny tyto benefity navyšují buď přímo nebo nepřímo náklady na zaměstnance. I přes zvyšující se náklady na zaměstnance jsou při nízké zaměstnanosti firmy v nevýhodném postavení, sehnat kvalitního zaměstnance je totiž často problém.

Problém také nastává při nutnosti nabrat zaměstnance na kratší dobu, například po dobu konkrétní zakázky. Náklady na ně totiž mohou celou zakázku dost znevýhodnit. Řešením je třeba personální leasing, kdy v průběhu a po ukončení dočasného přidělení plníme jako agentura veškeré zákonné povinnosti zaměstnavatele vůči přiděleným zaměstnancům. Této služby tak můžete využít jak při krátkodobé zakázce, tak jako řešení při stále se zvyšujících nákladech na zaměstnance.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist