Kolik placené dovolené mají zaměstnaci v česku a v zahraničí?

Chcete někam vyrazit nebo si jen dát oddech od povinností? Není nic jednoduššího, než si vzít v práci dovolenou. Tedy aspoň u nás. Jsou ale země, kde si zaměstnanci takového benefitu užívat nemohou.

Ta zákonná v ČR činí 4 týdny, ale většina zaměstnavatelů nabízí 5 týdnů dovolené. Nárok na ni mají všichni zaměstnanci, kteří u svého zaměstnavatele odpracují jeden kalendářní rok. Nový zaměstnanec má nárok na poměrnou část. Jednu dvanáctinu roční dovolené za každý odpracovaný měsíc.

Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi?

sai-kiran-anagani-83zrhehfmfo-unsplash_1732Evropa je v tomto ohledu pro zaměstnance zaslíbeným kontinentem. Většina evropských zemí má ze zákona buď 4 nebo 5 týdnů dovolené a třeba Andořané si užívají hned 31 dnů volna. Pokud vás trochu mrzí, že nejste obyvateli andorského knížectví, tak vězte, že s délkou dovolené na tom nejsme v česku vůbec špatně.

Mnohem kratší volno, mezi 10 a 20 dny, má mnoho afrických a jihoamerických zemí. Stejně tak v Asii, kde je ve společnosti více oceňována loajálnost a plnění pracovních povinností, mají kratší dovolené. Třeba v Japonsku známém úmrtími a sebevraždami z přepracování je to jen 10 dní.

Specifická situace je ve spojených státech. Ty nemají žádný centrálně stanovený objem dovolené. Je na každém zaměstnavateli, jaký objem placeného volna svým zaměstnavatelům dopřeje. Tento systém má svá úskalí. Zpravidla totiž platí, že čím hůře placené povolání zaměstnanec vykonává, tím nižší je i jeho dovolená. Zaměstnanci na nejhůře placených pozicích mnohdy nemají v USA vůbec žádné placené volno.

Na úroveň evropských standardů se dostane jen minimum zaměstnanců. Například na našich zákonných 20 dnů volna dosáhne jen asi 15% zaměstnanců v USA.

Nezapomeňte na svátky

Dalšími dny volna jsou svátky. Každá země má jiný počet svátků a s nimi spojených volných dnů. U nás máme 13 svátečních dnů, ty ale někdy připadají na víkendy, a proto jsme například mezi roky 2000 – 2016 měli skrze svátky v průměru 8,9 volného dne.

V některých zemích přesouvají na nejbližší pracovní den ty sváteční dny, které připadnou na víkend. Tato praxe funguje například v Bulharsku.

Další specialitou jsou země, které sice mají sváteční dny, ve kterých zaměsntnaci nemusí jít do práce, takový den se však neproplácí a tedy funguje jako všeobecné neplacené volno. Tento systém najdeme v některých afrických zemích a opět v USA.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist