Kdy zaměstnavatel musí povolit zkrácení pracovní doby

Základní pracovní doba je v Česku 40 hodin týdně. Zkrácené úvazky se sice množí, ale stále jsme v nich pod průměrem západní Evropy. Z části i protože na ně zaměstnavatelé příliš neslyší a očekávají od zaměstnanců běžný pracovní úvazek, na který jsou zvyklí. Na kratším úvazku se musí obě strany domluvit, a proto se o něj část zaměstnanců ani nesnaží usilovat.

shutterstock_111188066_628_02Přesto však existuje část zaměstnanců, kteří mají na zkrácený úvazek právo. Jde o rodiče dětí do 15 let, těhotné ženy a zaměstnance, kteří prokážou, že se pečují o osobu, která je na jejich pomoci závislá. Pokud tito požádají zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovní doby (například posunutí začátku nebo konce), je zaměstnavatel nucen jejich požadavku vyhovět. Bránit se může pouze pokud prokáže, že mu v tom brání vážné provozní důvody.

Co je a co není vážným provozním důvodem rozhoduje při sporech soud a převážně stojí více na straně zaměstnanců. Například už dříve vydal rozhodnutí, že vážným důvodem nemůže být obava zaměstnavatele, že pokud požadavku zaměstnance vyhoví, tak se stejného zacházení bude dožadovat více pracovníků s podobnou situací.

Už dříve nejvyšší soud rozhodl, že překážkou není ani nedostatečné pokrytí směn ostatními zaměstnanci a že zaměstnavatel může najmout dalšího zaměstnance na zkrácený úvazek nebo dohodu o opracovní činnosti. Třeba právě na práci v takovém objemu, o kolik byl zkrácený úvazek prvního zaměstnance.

Vážný zásah je tak posuzován vždy na konkrétním případu a je poměrně těžké ho dokázat. Záleží, zda zaměstnanec, který žádá o zkrácení úvazku je nahraditelný (například má unikátní know-how nebo schopnosti), které nelze nahradit převedením práce na nového zaměstnance nebo na jiný čas.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist