Kdy vám zaměstnavatel může snížit mzdu a kdy na to nemá právo

Přemýšlíte, že si řeknete o zvýšení mzdy? A teď si představte, že si vás šéf zavolá a naopak vám oznámí její snížení. Má na to vůbec právo?

Pokud máte výši mzdy určenou v pracovní smlouvě, musí se s vámi na jejím snížení zaměstnavatel domluvit. Výše mzdy se určuje dodatkem ke smlouvě. Pokud byste se snížením nesouhlasili, žádná změna není možná. Je to stejný princip jako když vy žádáte o zvýšení - když se nedomluvíte, tak se zvýšení nekoná.

money-515058_1280_1280Domluva obou stran je nutná i v kolektivní smlouvě. Akorát zde za vás budou se zaměstnavatelem vyjednávat odbory. Pokud se na změně kolektivní smlouvy nedomluví, výše mzdy se nemění.

Zaměstnavatelé rádi rozdělují mzdu na pevnou a pohyblivou složku (znáte jako osobní ohodnocení). Jedním z důvodů je právě to, že s pohyblivou složkou lze pružně hýbat a jde tedy nastavit tak, aby sloužila motivačně podle výkonu zaměstnance. Se mzdou můžete jít nahoru, ale i dolů.

Pokud chcete mít nad zvyšováním a snižováním osobního ohodnocení kontrolu, požadujte jasně rozepsat do pracovní smlouvy, v jakých případech a na základě jakých faktorů bude vypočítána. Pokud nic takového ve smlouvě nemáte, je všechno v rukou zaměstnavatele.

V žádném případě ji ale nemůže snižovat na základě osobní antipatie nebo z trucu. Pokud byste to takto cítili, můžete podat podnět na inspektorát práce, který může firmě udělit pokutu. Vztahy zaměstnance s vedením to asi nevylepší, ale bude aspoň jasné, co si mohou a nemohou dovolit.

Zachován musí být i další princip – za stejnou práci stejná odměna. Pokud vám byl snížen plat, zatímco vaším kolegům na stejné pozici zůstal stejný, můžete se ohradit i právní cestou. Zákoník práce totiž podobnou praxi označuje jako bezdůvodnou diskriminaci.

Pokud na vás zaměstnavatel tlačí kvůli nutnosti snížit mzdu, na což nechcete přistoupit, nemusíte se bát, že by vás to mělo připravit o místo. Zákon říká, že nemůžete být vyhozeni za to, že odmítnete snížení mzdy. Pokud je firma v červených číslech, může vás samozřejmě propustit z organizačních důvodů, aby do budoucna ušetřila na mzdách. V takovém případě vám ale náleží odstupné vypočítané podle platu a odpracovaných let. Pokud váš zaměstnavatel nedokáže pokrýt své závazky vůči vám (například kvůli insolvenci), požádejte o proplacení úřad práce.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist