Kdy máte nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti i při nesplnění standardních podmínek?

Na podporu v nezaměstnanosti dosáhne každý, kdo v posledních dvou letech odpracoval minimálně 12 měsíců v zaměstnání, kde mu strhávali pojistné a důchodové pojištění. Výpočet podpory v nezaměstnanosti vychází z výše platu v posledním zaměstnání nebo nebo vyměřovacího základu OSVČ.

 

Ale to se netýká každého, pro ty co nesplňují kritéria většinou přichází na řadu srážka na výši podpory. Smůlu mají ti, co pracovali na dohodu o provedení práce s výdělkem do 10 000 měsíčně nebo DPČ s výdělkem méně než 2 500 Kč. Přesto jsou situace, kdy se na člověka vztahuje takzvaná náhradní doba důchodového pojištění a srážky při podpoře v nezaměstnanosti se ho netýkají. O co jde?

 

Do této náhradní doby se počítá hlavně stav, kdy člověk pracovat nemůže, buď z osobních nebo rodinných důvodů.

  • Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně
  • Osobní péče o dítě ve věku do 4 let
  • Osobní péče o blízkého člověka, který je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost). Zde je podmínkou i to, že uchazeč o podporu musí s takovým člověkem trvale žít v domácnosti a společně hradí náklady na své potřeby
  • Osobní péče o dítě mladší 10 let závislé na pomoci jiné fyzické osoby. Zde se uznává i závislost ve stupni I (lehká závislost)
  

Jak vidíte, nemusíte se bát, že vám v případě vážné nemoci blízkého stát nevykompenzuje (aspoň do jisté míry) nutnost opustit zaměstnání, abyste se o dotyčného mohli starat.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist