Kdy jsme efektivní a kdy produktivní

Slova jako efektivita a produktivita slýcháme často. Je dobré, když si s klidem můžeme k večeru říct, že jsme dnes byli produktivní, je lepší, když můžeme tvrdit, že jsme byli efektivní a nejlepší když tvrdíme, že jsme byli efektivně produktivní.
 
Produktivita je spojována s plněním daných úkolů. Pokud si předem naplánujeme činnosti, které v daný den vykonáme a my je opravdu odvedeme, můžeme o sobě tvrdit, že jsme byli produktivní. Když naplánované činnosti zvládneme v rekordním času, tvrdíme, že jsme byli efektivní.
 
Jak ale skloubit efektivitu a produktivitu tak, abychom opravdu efektivní a produktivní byli? Je rozdíl jestli zvládneme udělat úkol za hodinu nebo za pět hodin. To je rozdíl mezi efektivní a neefektivní prací. Neefektivitu většinou způsobují časožrouti. Ti se v dnešní době schovávají za něčím tak počestným jako je e-mail, důležitý hovor s klientem, či komunikace s kolegou na facebooku.
 
Je dokázáno, že celých 10 minut potřebujeme k tomu, abychom se opět začali naplno věnovat činnosti, od které nás odvedl například nově příchozí e-mail, nebo telefon.
 
Jaké tedy existují rady pro ty, kteří chtějí svůj čas trávit produktivně i efektivně? Nejdůležitější je, aby se nám myš nezatoulala k sociálním sítím, ty nám berou energii a nic podstatného nepřinesou. Proto raději vypněte internet, ať se můžete věnovat práci. Na e-maily si vyhraďte čas mezi úkoly. Telefony se snažte směřovat na asistentku a začněte je řešit, až uděláte, co musíte.
 
Co tím získáte? Úkol, odepsání na maily, vyřízení hovorů a komunikaci s kolegou stihnete za stejný, možná i kratší čas než za jaký byste toto všechno zvládli při multitaskingu. Navíc si můžete být jistí, že kvalita úkolu bude na mnohem vyšší úrovni.
 
Nepleťme si multitasking a prokrastinaci. Špatný multitasking i správně odvedená prokrastinace povede k jedinému výsledku, nekvalitně odvedený úkol, rozzlobený klient, neúplná odpověď na e-maily a váš špatný pocit.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist