Jaký zaměstnanec je nejlepší? Zamyšlení nejen pro zaměstnavatele

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by měl vypadat váš ideální zaměstnanec? Nemám teď na mysli robota s šestnáctihodinovou pracovní dobou, co má v popisu práce obsluhovat dva až tři počítače zároveň a neklást odpor, když potřebujete připravit z hodiny na hodinu prezentaci o právech zaměstnanců a vztazích na pracovišti. V tomto článku se zamyslíme nad tím, jaký zaměstnanec je vlastně nejcennější.

shutterstock_157342499_562_01Pokud jste čekali, že se hned na začátku dočtete, že největší hodnotu má pětatřicátník se znalostí tří jazyků, zkušenostmi v oboru a nízkými mzdovými nároky, tak jste se spletli. Je třeba totiž posuzovat nejen kvalitu zaměstnance, ale také jeho užitečnost pro vámi vybraný projekt, což není vždy jedno a to samé.

Kdybych před vás teď postavil šedesátiletou uchazečku o zaměstnání, která má mnoho let praxe a pravděpodobně pracovala v oboru dříve, než jste začali chodit do školky a vedle ní absolventa, který včera získal titul, nemá praxi, ale třeba je v něm potenciál. Koho z těchto dvou uchazečů o zaměstnání přijmete? Vždy bude samozřejmě záležet i na jiných faktorech, vzájemné chemii, vstřícnosti a ochotě obětovat maximum dané práci, ale nejen na tom.

Podstatné také je, v jaké fázi je váš projekt a jaké máte preference. Pokud zrovna začínáte, oceníte spíše mladé pušky, které budou v práci od rána do noci (ale zase budou dělat spoustu chyb), nebo spíše zkušeného matadora, který vyškolí i vás a může podniku pomoci, ale z dlouhodobého hlediska vám moc dlouho v práci nezůstane?

Možná si říkáte, že se v tomto článku stále jenom ptáme a odpovědi nikde. V tomto okamžiku vás musím zklamat. Skutečně neexistuje žádný univerzální návod, jak vybrat pro všechny příležitosti toho nejlepšího. Nicméně pro účely většiny podniků je možné se řídit následujícími pěti radami.

  1. Člověk, kterému je 22 let, těžko může mít mnohaletou praxi v oboru, ale stále může být mimořádně schopný. Pokud chcete najít budoucí hvězdu, mezi matadory ji nenajdete.

  2. Vždy je lepší zaměstnat člověka, který se snaží přijít na nová, jednodušší a elegantní řešení, spíše než dříče, který sice splní zadání, ale žádnou nadhodnotu ve skutečnosti nepřinese.

  3. Není pravda, že ženy udělají méně práce, případně že neumí přijít s inovativními nápady. Tato idea je už dávno překonaná a vzrůstající procento žen na manažerských pozicích tomu odpovídá.

  4. Spokojený zaměstnanec udělá mnohem více práce. Proto se vyplatí investovat, zejména do perspektivních zaměstnanců, větší prostředky na zlepšení pracovního prostředí, případně přímo na jejich finanční ohodnocení.

  5. Pružná pracovní doba dělá zázraky s morálkou zaměstnanců, ale také s pracovními výsledky.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist