Jakou mzdu dostane člověk v karanténě a jak mohou situaci řešit zaměstnavatelé?

Koronavirus. Mluví se o něm všude a my nebudeme výjimkou. Podíváme se ale na problém z praktičtějšího hlediska. Jaké možnosti dává právo zaměstnavatelům a jaké procento mzdy dostane zaměstnanec v nařízené karanténě? Na to vše se pokusíme odpovědět.

Pokud chce firma zavést hlavně preventivní opatření, může zaměstnancům nařídit dovolenou, u některých pozic se nabízí jako ideální řešení home office. V krajním případě může nařídit i preventivní volno, to je ale pro firmu finančně nejméně výhodné. Opatření po vypuknutí nákazy, nejsou příliš v rukou zaměstnavatele, ale hlavně úředních a státních orgánů. Pracovní právo ale pamatuje i na krizové scénáře.

  • Dovolená

doctor-2722941_1280_1280Nařídit zaměstnancům dovolenou vypadá jako jednoduché řešení, ale lépe funguje při očekávaných událostech. Ze zákona totiž musí zaměstnavatel dovolenou nařídit minimálně 14 dní dopředu. Situace kolem nákazy se ale mění vcelku dynamicky a těžko plánovat situaci s takovým předstihem. Na dovolené se lze se zaměstnanci domluvit i ze dne na den, ale souhlas musí být v takovém případě i na straně zaměstnance.

  • Homeoffice

Domluva na práci z domova nepodléhá žádným lhůtám a zaměstnanci na ni zpravidla přistupují rádi. Proveditelná je ale jen u některých profesí.

  • Volno nařízené zaměstnavatelem

Zaměstnanec není v karanténě, nemá příznaky, ale zaměstnavatel ho pro jistotu chce nechat během inkubační doby doma. V takovou chvíli jde o překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanci náleží jeho běžný průměrný měsíční plat.

  • Karanténa

Od preventivních opatření se přesuneme k vážné situaci. Zaměstnanec je nakažený nebo je takové riziko vysoké.

Pokud se zaměstnanec vrátil z rizikové oblasti nebo má příznaky nemoci a čeká na výsledek testů nebo je v nařízené karanténě z jiného důvodu, náleží mu ze zákona stejná náhrada mzdy jako při nemoci. Tedy 60 procent jeho mzdy či platu. Prvních 14 dní ji vyplácí zaměstnavatel, poté stát.

  • Uzavření výroby

Pokud by kvůli nákaze došlo na uzavírání některých částí měst nebo výrobních provozů a zaměstnanci měli nucené volno, opět by se jednalo o překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanci, kteří by nuceně museli být doma, by pobírali plnou mzdu.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist