Jaké pracovní benefity jsou moderní a co už se stalo samozřejmostí?

Snad každá firma poskytuje svým zaměstnancům nějaké benefity. Posiluje si tak loajálnost stávajících zaměstnanců i atraktivitu mazi konkurencí na trhu práce.

 

Benefity pro zaměstnance se začaly objevovat v nabídkách firem už od 90. let. Stejně jako snad vše, i zaměstnanecké výhody prochází vývojem. Co byl v 90. letech benefit, je dnes ve většině firem samozřejmostí. Naopak se objevují nové benefity, které jsme dříve neznali.

 

brooke-cagle-whwybmtn3_0-unsplash_1026Teambuilding, stravenky a služební telefony či notebooky bývají tak časté, že se pomalu z pozice benefitů přesunují mezi samozřejmosti. Stejně tak se na většině inzerátů objevuje 5. týden dovolené.

 

V posledních letech a zejména ve firmách, které působí v IT a službách a mají mladé pracovní kolektivy, jsou nejžádanějšími takové benefity, které umožňují zaměstnancům dobře vyvážit svůj pracovní a soukromý život.

 

Sem patří už zmíněná delší dovolená, ale pokud chcete být opravdu atraktivní, musíte nabídnout něco více než obligátní 5. týden volna navíc. Některé firmy například už exprimentují s neomezenou dovolenou. Velmi oblíbené jsou sickdays a možnost pracovat z domova.

 

Benefitem může být i samotné pracoviště. Příliš populární už dnes nejsou velké open space kanceláře, které zažívaly boom před deseti patnácti lety. I kanceláře mají být hlavně příjemné a útulné. Firmy tak lákají na pracovní posilovny, odpočinkové zóny, playstation nebo stolní fotbálek.

 

Velkou výhodou pro rodiny s dětmi jsou firemní školky, pro zaměstnance bez dětí pak "pet-friendly" kanceláře, kam si mohou vzít své čtyřnohé miláčky.

 

Pokud chcete, aby se vám z investice do zaměstnanců také něco vrátilo, investujte do jejich vzdělání. Navíc je o kurzy a školení mezi pracovníky velký zájem. Roztrhnou na jeden den běžnou rutinu, něco se naučí a ještě si tím zvýší potenciální uplatnění. Při výběru kurzů je nejlepší nechat zaměstnancům volnou ruku nebo jim stanovit roční budget, který si mohou libovolně použít na vzdělávání.

 

Moderní pracovní benefity jsou čím dál různorodější, takže v některých případech dává smysl umožnit zaměstnancům poskládat si svůj vlastní balíček benefitů v rámci určeného rozpočtu. Pak máte jistotu, že volba odpovídá potřebám zaměstnance a jeho rodiny.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist