Jaká jsou omezení u brigád pro pracovníky mladší 18 let?

Nějaká ta koruna navíc se vždycky hodí. Zvlášť studenti mají vždy celkem hluboko do kapsy a ne každý má štědré kapesné od rodičů. Někdo ho ani nechce a radši si vlastní peníze vydělá, je to přecejen mnohem lepší pocit a člověk si pak každé koruny víc váží.

Pokud sháníte brigádu a ještě vám není 18 let, tak pro vás platí cela řada omezení. Dobře se s nimi seznamte ještě před tím, než budete o brigádu žádat. Na některé brigády kvůli nim nebudete moci dosáhnout, ale zároveň máte větší práva než dospělí zaměstnanci. Seznamte se s nimi, ať po vás zaměstnavatel nechce něco, na co nemá nárok.

shutterstock_500885959_626Předně je potřeba říct, že na brigádu sice můžete jít už v 15 letech, ale zároveň musíte mít už ukončenou základní školní docházku. Se smlouvou ale nemusíte čekat až na prázdniny, podepsat ji můžete už po dovršení 15 let, jen na ten nástup na brigádu si musíte počkat.

 

Co po vás zaměstnavatel nesmí chtít?

Pracovat více než 6 hodin denně

Možná to na vás bude zaměstnavatel zkoušet skrze psychologii – že kolega oněmocněl, že je potřeba něco nutně dodělat a podobně. Ale 6 hodin je zkrátka limit a platí i kdybyste sami dále pracovat chtěli. Stejně tak pozor na argument, že cokoli nad 6 hodin vám započítá jako přesčas a proto se to do stadardní délky práce nezapočítá. Protože...

 

...žádná práce přesčas

Jako neplnoletí pracovat přesčas nesmíte. Ani za příplatek.

 

Ani noční

I noční práce je pro mladé zapovězena s drobnou výjimkou. Pokud vám navazuje na předchozí směnu, můžete si jednu hodinu odpracovat v rámci noční.

 

Přestávka na občerstvení po 4,5 hodině

Nejenže nesmíte pracovat klasických 8 hodin jako dospělí, ale ani těch svých 6 hodin nesmíte odpracovat v kuse. Zaměstnavatel vám musí poskytnout možnost mít po 4,5 hodině krátkou pauzu na jídlo a pití.

 

Nesmíte nést hmotnou odpovědnost

Před dovršením 18 let nesmíte nést ani hmotnou odpovědnost za škodu. To zjednodušeně znamená, že nesmíte nikde pracovat na pokladně a zaměstnavatel po vás nesmí chtít hmotnou odpovědnost podepsat. Protože vám není 18, tak by taková smlouva stejně neplatila.

 

Kromě toho vás také zákon chrání od obzvášť fyzicky náročných prací, prací pod zemí nebo prací, kde hrozí zvýšené riziko úrazu.

Oproti dospělým pracovníkům máte výrazně zvýšenou ochranu, je proto dobré všechny tyto podmínky znát. Možná totiž zaměstnavatel bude zkoušet některou z nich porušit a spoléhat na vaši neznalost. Nenechte se nachytat.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist