Jak žít a pracovat v jednadvacátém století a nezbláznit se

V životě každého studenta, zaměstnance, podnikatele a vlastně každého člověka nastane okamžik, kdy má být současně na několika místech najednou, má plnit několik neodkladných úkolů současně a zároveň musí odpovídat na dotazy blízkých, proč si toho na svá bedra naložil tolik. A v tomto momentě obvykle nastává uvědomění, že je potřeba něco změnit.

shutterstock_708765979_1204Základem všeho je dobrý time management a několik tipů, jak přežít moderní uspěchanou dobu naleznete právě v tomto článku. Rozdělíme si je do dvou okruhů. Prvním je rozplánování času a druhým okruhem jsou krizová řešení, když všechno selže. A ono selže.

Základ úspěchu je plánovat minimálně týden dopředu. Jednotlivé činnosti a úkoly můžeme sepsat buď klasickým to do listem, ale odborníci spíše doporučují metodu ABCD. Ta spočívá v rozdělení úkolů na kategorie naléhavé a dlouhodobé a dále na důležité a nedůležité. Přednost mají logicky naléhavé důležité a tak dále.

Tímto se také řídí takzvané krizové akční plány, které dávají činnostem priority, když vzájemně kolidují a vy si tedy jednoduše určíte, co je pro vás v danou chvíli nejdůležitější. Další z možností organizace času je také klasická myšlenková mapa, která často odhalí mnohem více než pouhé zapsání úkolu do diáře.

Každou činnost při zasazování do týdenního rozvrhu ohraničujeme časově z obou stran. Dokonce čas, kdy chceme určitou práci dokončit, je daleko důležitější než čas začátku, neboť při nedodržení vzniká skluz a celý denní plán se hroutí. Právě pro tyto případy existuje „mrtvý“ čas. Je to časový úsek, který by si každý měl vytvořit na každý den a jeho smyslem je eliminovat skluzy. Ideální mrtvý čas na den je zhruba jedna hodina, která vám zaručí, že zvládnete všechno i s drobnými prostoji ve vašem naplánovaném dni.

Velkým dilematem je také volba nosiče, na který zachytíte svůj rozvrh. Rozpor je zejména mezi online kalendáři a klasickými tištěnými diáři. Je zřejmé, že změny se lépe dělají v mobilních aplikacích, ale tištěné diáře mají své kouzlo a člověk má velkou motivaci ho zaplňovat a vytvářet tak mozaiku svého života.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist