Jak vykazovat práci a komunikovat se zaměstnanci během home office?

Často mají zaměstnavatelé obavu, zda při práci online udrží u zaměstnanců dostatečnou efektivitu. Lidskou řečí – nebudou se zaměstnanci doma flákat?

Na to je ale velmi jednoduchá odpověď. Věříte svým zaměstnancům? Pokud ano, tak proč byste k nim měli mít doma menší důvěru než v kanceláři. I tam si můžou surfovat na internetu, střídat pauzy na kafe s pauzami na cigárko častěji než by bylo vhodné a podobně. Když svým zaměstnancům věříte v kanceláři, věřte jim i doma. Pokud jim nevěříte, asi u vás není firemní kultura obecně na moc vysoké úrovni.

djurdjica-boskovic-g8_a4zwxe3e-unsplash_1200A hlavně, neměli byste poznat flákajícího se zaměstnance prostě tak, že za ním nebude vidět hotová práce?

Měření efektivity a vykazování práce se však nedělá pouze proto, aby měl zaměstnavatel kontrolu, že zaměstnanci pracují. Správně takové nástroje slouží ke kontrole, jak je který úkol nebo projekt náročný.

K tomuto účelu existují doslova desítky, možná stovky programů a aplikací. Za mnohé zmiňme třeba Toggl, Timely nebo Teamwork. Větší firmy a korporace si nechávají podobná online projektová prostředí tvořit i na míru, ale to už je zase jiný příběh.

Zaměstnanci workoholici mohou mít zase opačný problém. Kontrola času u nich bude naopak hlídat, že umí při práci doma vypnout.

Dalším okruhem kancelářské činnosti jsou porady. U těch je to ještě jednodušší. Kdo preferuje obraz, může s kolegy použít Skype nebo Whereby. Pro běžnou textovou komunikaci mezi kolegy je plně dostačující třeba Slack.

Tento výčet samozřejmě nestačí k tomu, aby online přešla celá firma a napořád. Každá firma navíc bude potřebovat ještě další aplikace a programy, které jsou specifické pro její segment podnikání.

Fungování na dálku po několik týdnů či pár měsíců ale není zase takový problém a stačí k tomu opravdu poměrně málo.

Pokud na dálku už fungujete, dobře si zaznamenávejte plusy a mínusy, co by se dalo vylepšit, co vás brzdí a podobně. Co kdybyste totiž situaci využili k tomu, že se v budoucnu opravdu obejdete bez kanceláří. Jejich provoz je totiž finančně nákladná záležitost a někdy jde tyto výdaje omezit a fungovat jinak.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist