Jak uspět u přijímacího pohovoru, část II.

V minulém článku jsme si řekli něco málo o životopise, především pak o nejdůležitějších bodech. Dnes bychom se rádi zaměřili na samotný pracovní pohovor.

Možná jste už někdy slyšeli slova jako mimika, proxemika, haptika, posturika, gestikulace či paralingvistika. Ač je to k neuvěření, právě tyto slova, lépe řečeno disciplíny, které obsahují, mohou ovlivnit, jak působíte na budoucího zaměstnavatele. Často o Vás řeč těla dokáže říct víc než vy sami

Při osobním kontaktu za Vás mluví mimika, především pak říká, jací jste. Zkuste se usmívat, ale neválejte se smíchy. Buďte přirození, křečovitě stoupající koutky nikoho nepřesvědčí.

Důležitým doplňkem mimiky je gestikulace. Přehnané máchání rukama není vhodné, všichni budou vnímat více to, jak se hýbáte, než to, o čem mluvíte. Jestli víte o svém problému s gestikulací, naučte se držet své ruce na uzdě. V případě že stojíte, položte si dlaň pravé ruky, do dlaně ruky levé a držte si je ve výšce vašeho pasu. Pokud sedíte, narovnejte se a složte ruce do klína.
 

Gesta      

Na gestikulaci pak navazuje proxemika a haptika, neboli vzdálenost a dotek mezi lidmi. Při vstupu do místnosti Vám zaměstnavatel zpravidla vyjde naproti a podá ruku na přivítání. Je důležité udržovat si určitou vzdálenost a nenarušit intimní zónu svého partnera. Toto pravidlo zkuste dodržovat po celou dobu, tedy udržovat si dostatečnou vzdálenost. Při podání rukou je stisk jasným znamením, kdo jste. Stisk ruky, který připomíná leklou rybu, o Vás nevypoví nic dobrého, stejně tak přehnané mačkání. Zvolte zlatý střed a nezapomeňte na úsměv. Pokud míváte zpocené ruce, nechte si v kapse od saka kapesník, který nenápadně stisknete před samotným potřesením.


O své posturice často ani nevíme, a to z důvodu, že se jedná o pohyb těla v prostoru, např. naklonění hlavy. V případě, že budete muset při pohovoru stát, mírně rozkročte nohy, složte ruce a pokuste se ukotvit. Narovnejte se a dávejte pozor na to, co dělá Vaše hlava.

V neposlední řadě je důležitá také vaše paralingvistika, tedy promluva. Zda mluvíte rychle, nebo naopak pomalu, jestli mluvíte nahlas nebo tiše, jakou barvu a tón hlasu máte apod. Vždy platí jediné, držte se někde mezi, tedy nemluvte tiše ani nekřičte, nemluvte pomalu ani rychle, zkuste nepištět a naopak ani nemluvit jako byste vykouřili dvě krabičky cigaret. Výhodou je, že kontrola řeči se dá naučit.

Vše je jen o přípravě a o rozhodnutí, jak se budete dívat, co a hlavně jak budete říkat a jak se budete u toho tvářit. Je to hra a vítěz dostane práci.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist