Jak ulečit svým zaměstnancům práci ve vedrech

Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svoji zem, řekl kdysi J.F.Kennedy. A stejně tak by se každý zaměstnavatel měl ptát, co může udělat pro své pracovníky. Třeba teď ve vedrech.

 

Pitný režim

Ze zákona byste měli zaměstnancům zajistit dostatek tekutin. Při extrémních vedrech i přes 2 litry na osobu. Jako zajitění tekutin se počítá i prostý přístup k vodě z kohoutku. Kde takový přístup není, musíte zajistit vodu například v pet lahvích. Skvělé jsou i lednice nebo chladící boxy, kde si zaměstnanci mohou své nápoje nechat vychladit.

 

featured_1200Větráky a klimatizace

Zaměstanvatel má projevit maximální snahu místnost vyvětrat a ochladit. Určitě není vaší povinností instalovat drahou centrální klimatizaci, ale pokud je pracovní prostředí špatně větrané a situaci nelze nijak snadno řešit, určitě není od věci aspoň nákup přenosných větráků.

 

Pracovní doba

Zaměstnanci pracující ve vedru u kterých nejze zajistit zlepšení pracovních podmínek, například lepší větrání, mají nárok na častější přestávky. Případně můžete zaměstnancům, kterým to jejich pozice dovoluje, umožnit home office.

 

Dress Code

Striktní dress code patří v některých společnostech k pilířům firemní kultury i vnější komunikace se zákazníky. Těžko si představit, že bankéř není v práci v obleku, to stejné platí i pro zaměstnání s různými uniformami.

I zde se však dá improvizovat. Pokud je někde vedro k padnutí, nepostačí košile místo saka? Nebo kratší sukně namísto kostýmku u žen? U firem, kde je dress code spíše zažitým nařízením než nutností se nebojte popřemýšlet o dočasném zrušení či omezení povinného oblečení.

 

Většinu výše zmíněných možností upravuje zákoník práce a je povinností zaměstnavatelů práci ve vedru maximálně ulehčit. To vše navíc na svoje náklady. Určitě se vám ale vyplatí nezkoušet hranice toho, co si zaměstnanci nechají líbit a aktivně z vlastní vůle pracovní prostředí zlepšovat. Zaměstnanci vaši snahu ocení a odrazí se to i v jejich výkonnosti.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist