Jak to bude letos s letními brigádami?

Každé prázdniny si desetitisíce studentů přivydělávají na letních brigádách. Letošní nabídka brigád ale bude kvůli koronaviru o dost jiná než v dřívějších letech.

Nejvíce se trh s brigádami hýbe právě nyní, v květnu. To se dolaďují organizační plány letních akcí i letní plány samotných studentů. Kdo si chce vybrat brigádu podle svého gusta, teď je nejvyšší čas. Tedy minulé roky byl. Letos je vše trochu složitější.

Část akcí je zcela zrušená a mnoho organizátorů stále tápe v nejistotě. I ti šťastnější teď spíše horečně upravují plány, velikosti i programy a zjišťují, kolik brigádníků budou potřebovat.

zoe-schaeffer-d_vjfp1ds1y-unsplash_3000

Kdo si oblíbil brigádu na letních hudebních nebo kulturních festivalech, má smůlu. Už teď je jisté, že velké akce s tisícovkami návštěvníků se letos neuskuteční. Trh s brigádami tak přijde nejméně o stovky pracovních příležitostí.

Velký otazník visí nad turismem. Zahraniční turisté tu až na výjimky nebudou. Kolik ale bude těch českých, kteří stráví letošní léto v tuzemsku? Mnoho zaměstnavatelů v cestovním ruchu teprve zjišťuje, zda a kolik brigádníků bude v létě potřebovat. Nejistá je situace i v gastronomii.

Je pravděpodobné, že letos bude méně těch jistých brigád, které se zamlouvají dopředu. Naopak naroste těch nárazových, kdy zaměstnavatelé budou hledat na poslední chvíli výpomoc. Sezóna v mnoha odvětvích bude zcela jiná než dříve, firmy plánují naslepo a na poslední chvíli.

Naopak mnoho příležitostí se otevře pro ty, kteří si chtějí přivydělat manuální prací ve stavebnictví nebo zemědělství.

Tato odvětví v minulých letech hodně spoléhala na zahraniční pracovníky. Ti letos ale nebudou tak snadno k mání. Není jisté, jaký bude bude režim na hranicích a i pokud se pravidla uvolní, bude to stále s mnohými podmínkami a restrikcemi.

Poptávka po manuální pracovní síle bude letos větší než obvykle. To by mohlo nahrát těm, kteří se práce rukama nebojí. Vyšší odměna, lepší plánování směn a další výhody budou letos možná dosažitelnější než minulé roky.

Kvůli pandemii se trh s brigádami teprve rozbíhá. Vše bude mít drobné zpoždění. Jak budou letní brigády vypadat, jaká bude nabídka práce a kolik peněz si brigádníci vydělají. To vše se dozvíme v nejbližších týdnech.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist