Jak snížit náklady v době krize aneb když jsou zaměstnanci příliš drazí

Mnoho firem teď zažívá těžké období. Příjmy jsou jen na zlomku běžného stavu a náklady na (ne)provoz zůstaly stejné. I když je to většinou až poslední krok, velkou položkou v nákladech jsou zaměstnanci.

Jak snížit náklady na zaměstnance, aby si je mohli udržet, ale nemuseli propouštět. Takovou otázku řeší mnoho firem. Možností je hned několik.

sharon-mccutcheon--8a5ej1-mmq-unsplash_1685Jednou z variant je domluva na snížení platů. Hlavním zádrhelem je u této možnosti, že zaměstnanec musí se snížením platu souhlasit. Mnoho lidí v období finanční a pracovní nejistoty bude opatrných kývnout na podobný návrh, pokud nebudou cítit, že je to opravdu nezbytné a jde o přežití firmy.

Pokud chcete jít touto cestou, mějte jistotu, že mezi vámi a zaměstnancem panuje opravdová důvěra a jednejte s ním na rovinu.

Další možností je využít dovolených. Zaměstnavatel může nařídit svým zaměstnancům dovolenou, pokud tak učiní písemně aspoň s dvoutýdenním předstihem. Při dovolené zaměstnancům náleží plný plat, takže na mzdových nákladech nic neušetříte, ale ušetříte na nákladech provozních.

Využít se dá i institut celozávodní dovolené, kde ale musí dojít k souhlasu odborů. Taková dovolená lze standardně vyhlásit maximálně na dobu dvou týdnů v roce. K vyhlášení navíc musí být nutné provozní důvody, což ale pro současnou situaci určitě platí.

Při nařizování celozávodní dovolené nad tento rámec už se pak jedná o volno z důvodu překážky na straně zaměstnavatele. Zákoník práce je rozděluje na dvě skupiny:

  • Přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní události.
  • Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele.

V prvním případě se jedná o ochranu zaměstnavatele před událostmi, které ovlivní jeho podnikání, ale neměl jim jak zabránit. V takovém případě zákon umožňuje poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy v nižší částce než je jeho průměrná mzda. Minimálně však 80 %, v případě živelní události pak 60 %.

Zároveň musí být splněno to, že zaměstnance nelze převést na jinou práci, pokud k tomu zaměstnanec nedá souhlas.

Jiné překážky v práci nejsou právně blíže vymezené, takže do této kategorie spadá vše vyjma okolností, které vyhovují předchozímu rámci. Jedná se například o pracovní volno z důvodu plánované odstávky strojů nebo jejich opravy. Zaměstnanci v takovém případě náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Častým důvodem je volno z důvodu dočasného omezení odbytu výrobku. Dá se očekávat, že tento stav se při snížené spotřebě a zpomalení ekonomiky v mnoha firmách stane. I zde má zaměstnanec právo na náhradu mzdy v plné výši jeho průměrného výdělku. Je však umožněno dohodnout se s odborovou organizací na snížení náhrad zaměstnancům až do výše 60 % jejich průměrné mzdy.

Pokud ve firmě nejsou odbory, může zaměstnavatel místo dohody s nimi tuto skutečnost vyhlásit pomocí vnitřního předpisu.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist