Jak sehnat dobré zaměstnance při nízké nezaměstnanosti?

Počet lidí bez práce stále klesá a aktuální míra nezaměstnanosti se přibližuje pouhým 3 procentům. Dá se říci, že kdo pracovat chce a může, ten práci má. Jak tedy sehnat nové zaměstnance?

shutterstock_391938016_919Sehnat kvalitní zaměstnance dá zkrátka hodně práce. Nestahujete totiž nezaměstnané lidi z úřadu práce, ale zaměstnance svých konkurentů. Skvělým tahem je zaměřit se na studenty a nabízet jim placené stáže ke studiu. O ty je mezi vysokoškoláky velký zájem a navíc mezi nimi najdete často velmi zajímavé osobnosti, kteří i z juniorní pozice odvedou dobrou práci a rychle postoupí firemní hierarchií. Ale počítejte s tím, že i o studenty budete s konkurenty tvrdě bojovat.

Klasickou cestou jsou inzeráty na pracovních portálech. Ty však nenesou mnohdy očekávaný užitek. Na úzce profilované pozice se nikdo relevantní nehlásí a naopak se vám zvýší administrativní zátěž při filtrování nevyhovujících zájemců. Ale určitě je dobré inzeráty podávat, stále je to nejčastější způsob hledání práce.

Další možností jsou pracovní agentury, které mohou vaši nabídku zprostředkovat lidem ve své databázi, nebo dokáží zajistit personální leasing. Tato praxe je častá především ve strojírenských a technických oborech a další výhodou je, že umí pokrýt i veškeré administrativní a právní náležitosti. Vy se tak nemusíte o nic starat a jen přiděleného zaměstnance naučíte, co je konkrétně potřeba u vás ve firmě.

 

Budujte dobré jméno firmy

Když jsou dobří zaměstnanci nedostatkovým zbožím, je to pověst vaší firmy, která je tím nejlepším inzerátem. Nezapomínejte na vlastní marketing. Vaše firma musí být vidět a musí mít dobrý zvuk nejen v regionu. Pokud se mezi lidmi koluje negativní šuškanda, budete to mít při shánění lidí těžké. Výzkumy jasně říkají, že většina uchazečů o práci svou volbu probírá s rodinou a přáteli.

A jak se ten dobrý zvuk firmy tvoří? Publikujte na svém webu a blogu užitečný a poučný obsah, pište o novinkách ve svém oboru. Prezentujte se jako firma postavená na lidech, zdůrazňujte kromě svých výrobků i své hodnoty. Pokud se vám to povede, budou se na práci u vás ptát zájemci sami.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist