Jak se stát vhodným kandidátem v době bez konkurence

Zatímco dříve bylo na jedno pracovní místo hned několik uchazečů, kteří se předháněli dovednosti a znalostmi, dnes je trend opačný. Převyšuje nabídka pracovních pozic, které přímo křičí po kvalitních zaměstnancích. A přesto zůstávají nadále často prázdné. Kde je tedy problém?
 
Někteří by se mohli domnívat, že zaměstnavatelé jsou příliš nároční a jejich požadavkům nelze vyhovět. Není to ale pravda. Jen je v dnešní době o specialisty poměrně nouze a soukromé firmy vyžaduji více kvalitních pracovníků, než kolik jich je ve skutečnosti možné získat. Přestože se na tento trend snaží reagovat střední a vysoké školy, neuspějí ve sta procentech. Přeci jen převážná většina firem stojí o zkušeného pracovníka, nikoli absolventa denního studia.

Příležitost pro firmy

I v reálné hrozbě je zapotřebí nalézt příležitost a tou tato situace skutečně je. Na místě by bylo rčení: „Když nejde hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře.“ Ve smyslu, když kvalitní zaměstnanci s potřebnou kvalifikací a patřičnými zkušenostmi nelze na trhu práce nalézt, musíte se za potencionálními zaměstnanci vydat trochu jinak.
  1. Stáže a školení. Pro juniorní zaměstnance, především pro studenty, je možné vytvořit program školení a stáží. Jedná se o neplacenou stáž, díky níž by pak nejúspěšnější ze stážistů získá zaměstnání.
  2. Rekvalifikační kurzy. Stáže moc často nelákají profesně zkušenější osoby. Ty častěji slyší na slovíčko rekvalifikace než na stáž. Pokud budete chtít nalákat jiné než juniorní osoby, které již z pracovního procesu mají zkušenosti, jen se ještě nesetkali s vaším oborem, toto je možnost.

Příležitost pro zaměstnance

Naopak se jedná i o skvělou příležitost pro potencionální zaměstnance, pro které tento tlak může sloužit jako skvělý motivátor. Sami se mohou začít vzdělávat, bezplatně se domluvit s firmou, že vypomůžou a přitom zároveň se něco naučí, případně zvýší svou pracovní kvalifikaci jiným než jen tradičním způsobem.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist