Jak se kontroluje dodržování pracovní neschopnosti a jaké hrozí sankce?

V pracovní neschopnosti má být nemocný doma a léčit se. Aby někdo nestonal pouze na oko, úředníci z České správy sociálního zabezpečení provádějí namátkové kontroly v místě bydliště. Co hrozí těm, které doma nezastihnou?

Kontrola může přijít kdykoli. Ráno, v běžné pracovní době, večer i o víkendu. Dokonce i během prvních tří dnů nemoci, kdy člověk na neschopence nepobírá žádnou peněžní náhradu. Protože prvních 14 dnů nemoci platí zaměstnavatel, může kontrolu provést i on. Pokud zjistí provinění, řídí se postih zákoníkem práce. Na rozdíl od sociálky ale může kontrolovat jen to, zda jste fyzicky doma.

doctor-drugs-healing-5795_1095Při kontrole se musí pracovníci sociálky patřičně prokázat a stejně tak je povinností práce neschopného předložit občanský průkaz a tiskopis od lékaře o dočasné pracovní neschopnosti. Do něj vám kontrolor vypíše čas kontroly a podpis. Zároveň musíte dle zákona udělat maximum pro to, aby vás kontrola našla – tedy mít funkční zvonek, jméno na dveřích a podobně. Ponížit nemocenskou vám sociálka v některých případech může i za to, že je vaše adresa nedohledatelná.

Jaké jsou postihy?

Pokud vás kontrola doma nezastihne, bude na vás ve schránce čekat oznámení o kontrole. To musíte co nejdříve donést svému ošetřujícímu lékaři a situaci vysvětlit. Zároveň po vás vysvětlení bude chtít i samotná místní pobočka správy sociálního zabezpečení.

Pokud vaše vysvětlení úředníkům stačit nebude, postupuje celá věc do správního řízení. Nejčastějším trestem je v takovém případě krácení nemocenské nebo její odebrání. Sankce se odvíjí zejména od vážnosti prohřešku a také při opakovaném porušení této povinnosti. Hrubé porušení může být potrestáno nejen ztrátou nemocenské, ale také pokutou až 20 tisíc korun.

Pokud na prohřešek přijde při kontrole váš zaměstnavatel, mějte na paměti, že celá věc může být klasifikována jako hrubé porušení pracovní kázně a tak být i důvodem k okamžité výpovědi.

V některých případech vám lékař může předepsat vycházky. Ty jsou časově ohraničené a vaší povinností je vymezený čas dodržet. Sociálka vaše vycházkové časy bude znát a případná kontrola probíhá v jiné hodiny.

V praxi se nemusíte příliš obávat, že bude velký skandál, když vás sociálka bude kontrolovat zatímco jste si zrovna skočili do lékárny pro léky. Na druhou stranu, je takové vysvětlení zároveň nejčastější výmluvou všech, kteří neschopenku zneužívají. Doporučujeme tedy opravdu být doma a poctivě se léčit.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist