Jak poznat, že je zaměstnanec připraven na povýšení II

Když jste se zaměstnancem spokojení, přichází na řadu zvýšení platu často spojené s povýšením. Ale někdy může takový krok přinést i problémy a je potřeba ho promyslet. Jak poznat, že si zaměstnanec povýšení zaslouží a je na něj připraven on i kolegové?

V minulém článku jsme ukázali, jak zjistíte, zda váš vyhlédnutý zaměstnanec má o povýšení vůbec zájem a jak nenápadně zjistíte, zda se na novou pozici hodí a zvládne nové úkoly. Dnes zabrousíme trochu do psychologie.

 

shutterstock_257830996_1167_01Ví co ho čeká?

Jste se zaměstnancem spokojeni a chcete ho povýšit, na základě dosavadních výsledků i dokonce tušíte, že nová pracovní náplň pro něj nebude problém. I zaměstnanec je povýšení otevřen. Skvělé, máte skoro hotovo, ale ještě zadržte a naposledy si s ním sedněte a proberte opravdu každý detail.

Někdy mají zaměstnanci o nové pozici zkreslené představy nebo o ní neví vše. Je na vás, aby věděli, do čeho jdou. Bude muset jednat s dodavateli, zákazníky, úřady? Bude mít každé ráno 20 nových mailů místo dosavadních tří? Čekají ho časé pracovní cesty, třeba i do zahraničí? O nové pracovní náplni se s vyhlédnutým zaměstancem pobavte opravdu důkladně a zmiňte každý detail. Třeba zjistíte, že se spoustou věcí nepočítal a po zjištění detailů už ho pozice tolik neláká. To vás sice vrátí na začátek, ale předejdete spoustě budoucích problémů.

 

Co kolegové?

Pokud se u vás ve firmě otevře pracovní pozice, třeba odchodem ke konkurenci a všichni tuší, že ji zaplníte povýšením některého stávajícího zaměstance, můžete mezi nimi udělat takový malý výzkum. Zjistěte, kdo je u nich v kolektivu nejlépe přijímaný, kdo považují za vhodného kandidáta nebo u koho by jim nevadilo, kdyby se stal jejich nadřízeným.

Takový postup je sice zrádný, protože velká část bude doufat, že pozici obsadíte právě jimi, ale získáte užitečný vhled do vztahů na pracovišti. Výsledky nepřeceňujte, ale pokud je váš favorit zároveň kolegy braný jako respektovaný kolega, kterému povýšení přejí, je to dobrý signál, že jste si vybrali správně.

 

Pracovní kolektiv je složitý ekosystém a povýšení jednoho ze zaměstanaců může napáchat moho dobrého i zlého. Pokud má vše dopadnout dobře, základní pravidlo zní – vše dobře plánujte a budťe ke všem otevření a upřímní.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist