Jak poznat, že je zaměstnanec připraven na povýšení I

Když jste se zaměstnancem spokojení, přichází na řadu zvýšení platu často spojené s povýšením. Ale někdy může takový krok přinést i problémy a je potřeba ho promyslet. Jak poznat, že si zaměstnanec povýšení zaslouží a je na něj připraven on i kolegové?

 

Má o povýšení vůbec zájem?

Že se zaměstnanci podaří splnit těžký úkol ještě není signálem, že k tomu má vlohy a že se mu chce věnovat dlouhodobě. Stejně tak ne každý je na povýšení připravený mentálně. Důvodů je spousta, třeba sám uvažuje o jiném zaměření nebo o pozici zájem má, ale až za několik měsíců. Nejjednodušší je se zaměstnance vždy zeptat, jaké jsou jeho představy a plány. Povýšení do pozice, kterou vykonávat nechce by bylo danajským darem.

 

agreement-arms-business-1081228_1500Nejdřív si jej vyzkoušejte

Povýšení většinou znamená i nové povinnosti a nové úkoly. Co když ale zaměstnaci, který exceluje v současné pozici předáte úkoly, na které nestačí? Taková chyba se projeví hned dvakrát, nové úkoly nezvládá a staré odsouvá na druhou kolej, protože se snaží zvládnout všechno nové. Nejdříve si zaměstnance ozkoušejte, ideálně na jednorázovém úkolu, který bude odpovídat potenciálnímu novému zaměření.

 

Správně odhadněte, zda nových úkolů nebude moc

Zaměstnanec povýšit chce, na nové úkoly má dobré předpoklady a při řešení podobného úkolu si poradil bez problémů. Vše vypadá skvěle, ale i v této fázi může vzniknout problém. Dobře zvažte jaké bylo vytížení na staré pozici a kolik nových úkolů na zaměstnance čeká. Pokud bude práci zvládat, ale bude každý den v práci přesčas, rychle ho nadšení z povýšení přejde a vyšší plat také nevykompenzuje všechno. Takový postup by brzo skončil vyhořením a podáním výpovědi.

Po povýšení vše pečlivě zkoumejte a případně přerozělte úkoly tak, aby vykonával důležitější agendu, ale netrávil v práci výrazně déle času či ho nová pozice fyzicky či mentálně zcela nevyčerpávala.

 

Samozřejmě to není vše. Pracovní kolektiv ve kterém budou zaměstnanci motivovaní a naplnění je složitý ekosystém a splnění tří podmínek rozhodně nestačí. Dalším úskalím v povyšování zaměstnanců se budeme věnovat i přístě.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist