Jak nevybírat nové zaměstnance

Všude kolem se jen člověk podívá, to vypadá, že je na každé jedno volné pracovní místo minimálně deset uchazečů. A ona je to vlastně pravda. Při bližším zkoumání ale zjistíme, že pět z deseti tato práce nebaví, další tři se na ni vůbec nehodí a minimálně zbylý dva nejsou úplně vyhovující. Z deseti uchazečů pak nezbývá ani jediný a my začínáme mít problém. A víte co? Problémy si často způsobujeme i naším špatně vedeným a nastaveným výběrem zaměstnanců, chcete vědět jak? Udělejte si chvilku a pročtěte si následující článek o tom, jak předejít stereotypům každého HR či personálního managera.
 

Jak vypadá recyklovaný obchoďák?

Až příliš často si vybíráme zaměstnance, které už někdo před námi nechtěl. I tak by se dali nazvat zkušenosti některých z nich. To že má uchazeč v životopise napsaných minimálně deset jiných firem, ve kterých pracoval vždy na stejné pozici, nemusí nutně znamenat, že je tom, co dělá dobrý. Ono to totiž může znamenat přesný opak. Stereotyp jedna – čím víc zkušeností máš, tím lepší jsi, i když to vlastně vůbec nemusí být pravda. Řešení? Zkuste se jen nedívat na to, co má uchazeč za sebou, ale i to, co by ho mohlo čekat ve vaší firmě. Profík v oboru nemusí mít v životopise dlouhý výčet minulých prací. Nemusí tam mít ani jednu.
 

To že vám asistent nesedne, neznamená, že není dobrý

I když je osobnost uchazeče a první dojem důležitý, není to vše. I ten nejpříjemnější člověk, může být pak v práci naprosté nemehlo. Zatímco uchazeč, který vám na první pohled nesedne, se nakonec může ukázat jako naprostý profesionál. Stereotyp druhý – vybíráme zaměstnance jen podle toho, jak zapadnou do kolektivu.
 

Pan Dokonalý

Taky se vám už stalo, že jste si na pohovoru našli uchazeče, který byl přesně to pravé ořechové? Pohovor ale není ostrý provoz. Občas je zapotřebí dát si pozor na to, co si přejeme. Skvělý uchazeč, který se na práci perfektně hodí, může vyletět jako první. Stereotyp třetí – ideální uchazeč je zaručené i perfektní zaměstnanec.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist