Jak můžete seznámit členy svého týmu

V minulém článku jsme rozdělili zaměstnance na pracovní skupinu, která má společné především místo výkonu práce a pracovní tým, pro který je typická orientace na úkol. Když však podobný tým máme sestaven, známe jmenovitě členy tohoto týmu, je zapotřebí je seznámit.
 
Prvnímu dojmu se neubráníme. Členové si na sebe vytvoří určité názory a postoje k sobě navzájem. Zadání úkolu týmu, který se navzájem nezná a je si cizí, neprospěje ani sociálnímu prostředí v týmu, ani úkolu samotnému. Vhodné je vytvořit seznamovací den, či několik dní pro členy týmu, tzv. teambuilding, neboli tvoření či stavba týmu.
 
Existuje spousta teambuildingových aktivit, které jsou pro seznámení vhodné. Jedná se především o aktivity, které se často podobají dětským hrám na školním hřišti. Hrají se poznávací hry, které pomohou zapamatovat si jména ostatních členů a často i ukážou pravou tvář člověka. Právě díky těmto hrám, můžeme poznat role členů týmu, jejich dominanci či naopak submisivitu, jejich nápaditost či odvahu. Ať je již před teambuildingem určen vedoucí týmu či naopak, zpravidla si ho tým, aniž by o tom měl tušení, zvolí právě zde. Buď se vedoucí přirozeně vyčlení z týmu a začne ho vést ke splnění úkolu nebo si ho tým zvolí sám. Tím, že členové prošli testy týmových rolí, předejdeme střetu osobností a také vytvoření dvou leaderů.
 
Po seznámení tým pracuje rychleji, lépe a jsou spolehlivější. Znají se navzájem a vědí, nakolik si mohou věřit a komu mohou svěřit své potřeby a přání. Sami si vytvoří určité pravidla, kterých se pak mohou přirozeně držet a dodržovat je.
 
Teambuilding je často využíván v zahraničí, kde se stačil osvědčit. V České republice ho aktivně využívají střední a vysoké školy, mnohé z nich ho však nazývají adaptačním či seznamovacím kurzem, jiné se za název teambuilding nestydí. V českých firmách na něj prozatím nenarážíme tak, často jako u zahraničních sousedů, ale i tak si razí svou cestu k úspěchu.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist