Jak může dobrovolnictví pomoci při hledání práce

Zadarmo dělá jen blázen. Možná už jste tuto frázi také slyšeli a říkáte si, že z dobrovolnické práce nic kromě vlastního dobrého pocitu nezískáte. Není to tak docela pravda...

 

Peníze si tím sice nevyděláte, ale je pravděpodobné, že vám vaše dobrovolnická činnost přesto bude v životě k něčemu dobrá. Třeba při hledání zaměstnání. Bavíme se zde samozřejmě o organizovaném dobrovolnictví. Pokud ve svém volném čase chodíte soukromně sbírat odpadky v okolí, tak je to sice velmi záslužná činnost, ale opravdu zůstane pouze u zmíněného dobrého pocitu.

 

shutterstock_428931997_958Když se zapojíte do větších dobrovolnických projektů, tak je situace zajímavější. Předně získáte užitečné kontakty. Projekty bývají většinou organizovány nějakou neziskovou organizací, charitou nebo nadací. Lidé v jejich vedení jsou často zajímavé osobnosti, které mají široké konexe a kontakty, koneckonců velká část jejich práce je shánění peněz z různých zdrojů.

 

Pokud k nim máte blízko, můžete je poprosit, zda neví o práci v oboru, který vás zajímá. Pokud je to obor příbuzný tomu, čím se daná neziskovka nebo nadace zabývá, je docela slušná pravděpodobnost, že se opravdu k něčemu dostanete.

 

A máme ještě jednu radu. Nebojte se napsat o svých dobrovolnických aktivitách do životopisu. Je jedno, zda jste skautský vedoucí, trénujete malé děti ve sportu, pomáháte v psím útulku nebo čistíte lesy od odpadků. Na jakékoli práci může zaměstnavatel najít něco zajímavého a cokoli vám může při hledání práce pomoci.

 

Skrze dobrovolnictví třeba ukážete, že umíte reálně aplikovat ty organizační a komunikační schopnosti, které si do životopisu každý píše. U některých zahraničních projektů můžete nenásilně ukázat i cenné jazykové kompetence. Zkrátka můžete podobnými zkušenostmi dokázat, že vše, co jste se naučili, jste už využili v reálném životě. Že jste za to nedostali zaplaceno je přece vedlejší.

 

A pamatujte si, že firma vás nevidí pouze jako stroj s určitými schopnostmi. Vidí vás i jako člověka. Jako člověk máte určité, zájmy, názory, charakter a že jste ochotní zadarmo dělat věci prospěšné okolí a ne pouze vám, řekne hodně. Budete vypadat loalájnější a že vašim jediným zájmem nebude odpíchnout si každý den svých 8 hodin a zkontrolovat si na konci měsíce výplatní pásku.

 

Naopak ukážete, že vám záleží na morálních hodnotách, nebudete podkopávat firemní kulturu a že si s kolegy budete umět vyhovět. Zkrátka ten týmový hráč, pokud máme použít známé klišé. A tím vším budete pro zaměstnavatele aktraktivní. Takže pokud máte za sebou jakékoli dobrovolnictví, určitě ho netajte.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist