Jak dlouho trvá nábor zaměstnanců z ciziny?

Trh práce už několik let bojuje s nedostatkem zaměstnanců. Pro pracující skvělá zpráva, která se odráží i na růstu platů, pro zaměstnavatele je to realita o poznání méně příjemná.

 

V některých profesích už na českém trhu zaměstnance nenajdete. Firmám pak nezbývá nic jiného než si najít zaměstnance v zahraničí. Jednou možností je spolupráce s pracovní agenturou. Výhodou je, že odpadá velká část právních úkonů. Většinu právních úkonů řeší sama agentura a firma víceméně pouze "dostane" své zaměstnance.

 

guilherme-cunha-4zwozqxdbd4-unsplash_1732Druhou možností je, že si firma své zaměstnance najde v cizině sama. To je samozřejmě ta komplikovanější varianta, ale výhodou může být, že máte vše pod větší kontrolou a pod "vlastním velením".

 

U zahraničních pracovníků musíte počítat s tím, že obsazení pozice chvíli potrvá. Zatímco domácí zaměstnanec vám volnou pozici může zaplnit doslova ze dne na den, u cizinců proces trvá většinou několik týdnů.

 

Výhodu mají občané EU, ti také mohou nastoupit ihned, jen nesmíte zapomenout na ohlašovací povinnost vůči úřadu práce. I proto domácí firmy hledají hlavně na trzích v Poslku, Bulharsku a Rumunsku. Pracovníci z těchto zemí zpravidla nastupují na volnou pozici do dvou týdnů od začátku náboru. Ani v těchto zemích ale není nabídka nekonečná a někdy přichází na řadu i hledání mimo EU.

 

Tuto cestu nedoporučujeme, pokud na obsazení volného místa spěcháte. Nejdříve vám zaměstnání cizince musí povolit úřad práce. To může učinit až po té, co měsíc na danou pozici nenajde vhodného adepta v databázi. Ani pak to ještě nejde úplně hladce. Místo už můžete zaměstnanci přiklepnout, v cestě ale stále stojí několik lhůt a administrativních nástrah.

 

Dva měsíce trvá lhůta pro vyřízení žádosti o zaměstnaneckou kartu. A jakmile má úřad na něco lhůtu, málokdy vše vyřídí s předstihem za týden. Nějakou dobu trvá i samotné převzetí vstupního víza a cesta zaměstnance do ČR. Před nástupem pak ještě musí úřadům poskytnout své biometrické údaje.

 

I pokud vše šlape, nový zaměstnanec začne pracovat tak za 2 až 3 měsíce. Nejčastěji vše trvá ještě o měsíc nebo dva déle.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist