Jak dlouho ještě potrvá nízká nezaměstnanost?

Pro zaměstnance je tato situace skvělá, mohou si vybírat z pracovních nabídek nebo žádat o vyšší plat. Zaměstnavatelé už tak nadšení nejsou. Ze stejných důvodů. Je těžké najít dobré zaměstnance, udržet si je a splnit jejich platové požadavky.

shutterstock_111188066_628_01Co za nízkou nezaměstnaností stojí? Hlavním motorem je ekonomický růst. Jak ten náš, tak růst v silných okolních ekonomikách. Především v Německu. Zahraniční poptávka, rostoucí spotřeba v domácí ekonomice, nízké úrokové sazby... to vše je za růstem naší i okolních ekonomik. Zároveň roste i průmysl. Klíčový automobilový, ale i další odvětví jako strojírenství, chemický průmysl nebo IT zažívají dobré období. Více zakázek = více poptávky po zaměstnancích.

Problémem je, že ti už došli. Kdokoli trochu kvalifikovaný s chutí pracovat už zaměstnán je a tak si firmy zaměstnance spíše jen přetahují. Pro firmy nic příjemného.

Podle všeho navíc situace ještě nějakou dobu potrvá. Německé ministerstvo hospodářství sice pro příští rok snížilo svůj odhad růstu ekonomiky na asi 1,6 procenta, to však není změna, která by měla něco ovlivnit. Česká ekonomika navíc poroste vyšším tempem – ekonomové očekávají růst okolo 3 % a spolu s tím je pravděpodobné, že i nadále bude růst počet volných pracovních míst.

Pravděpodobný vývoj je takový, že se situace spíše ustálí na současném stavu a nedostatek zaměstnanců se nebude už dále prohlubovat. Zaprvé už není příliš kam, protože nízká nezaměstnanost už začala ekonomiku brzdit a navíc se ochlazují i další motory stavu – růst v okolních zemích a nízké úrokové sazby.

Možnosti výběru z volných zaměstnanců si tak zaměstnavatelé ještě nějakou dobu neužijí. Řešením je buď lépe udržet ty stávající, přetáhnout nové od konkurence, nebo využít služeb personálního leasingu, kdy si zaměstnance jednoduše půjčíte od třetí strany.

Naopak zaměstnanci si mohou i v nejbližších letech užívat výhod minimální nezaměstnanosti.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist