Jak demotivovat zaměstnance snadno a rychle!

DemotivaceProč zrovna takový titulek? Občas je totiž těžké motivovat zaměstnance ve výrobní firmě. Mnohem snazší je demotivace, a proto si volíme tuto cestu. Zaměstnanci ve výrobních firmách to mají obecně těžší, než ti, co pracují ve službách, anebo pracují takzvaně od stolu. I když se výrobní firmy posunuli o pořádný kus dopředu, stále hlavní pracovní náplň jejich zaměstnanců spočívá v jakési stereotypní až pásové výrobě. Nepřijdou do kontaktu s jinými lidmi jak je den dlouhý a odpočítávají nekončící minuty na dobře viditelných hodinách. Finančně na tom sice můžou být stejně anebo lépe než pracovníci ve službách, psychicky a sociálně ale strádají. Pojďme se tedy podívat na největší hity v demotivaci a poučme se, co nedělat.

Nedarujte mu nic zadarmo a za 6 měsíců jeho aktivity opadne

Prvním krokem, jak zahájit úspěšnou demotivaci zaměstnance je nedělat vůbec nic. Respektive, nechte ho se v tom pořádně vykoupat a jeho motivace a nadšení ochladne, nejčastěji do 6 měsíců. Noví zaměstnanci, také ti, co nastupují do výrobní firmy, přicházejí vždy s novým čerstvým nábojem a nápady. Oni můžou všechno a dokážou změnit svět. Tedy pokud jim někdo, alespoň trochu pomůže. Pokud chcete získat dalšího do armády polostrojů, půl roku se o nového zaměstnance nestarejte, nevyslyšte ho a obecně buďte vůči jeho nápadům chladní. Pak zapadne do stereotypu jako kolegové a jeho možná i dobré nápady vás už nebudou obtěžovat.

Neschopného vedoucího na ně!

Dalším zaručeným tipem, jak demotivovat zaměstnance je nasadit na ně toho úplně nejvíc neschopného vedoucího ve firmě. Stačí ho dosadit na to správné místo a on pak zvládne zbytek. Z fáze vzteku, zaměstnanci přejdou brzo k apatii a vy se nemusíte starat o jejich přehnané nadšení.

Ohodnoťte je nespravedlivě a nedávejte žádnou odpovědnost

V neposlední řadě zaručeně zabere neférové hodnocení a nulová odpovědnost. Dokažte svým zaměstnancům, že pro vás nic neznamenají a že se bojíte do jejich rukou vložit alespoň smítko odpovědnosti. Demotivace je už za rohem.
 
A teď vážně... Chcete mít silný tým, který bude ve vaší firmě rád pracovat? Zkuste objektivně zhodnotit, zda tyto body máte ve firmě podchycené a nejlépe se na ně zeptejte samotných zaměstnanců. Teprve potom můžete o své firmě říct, že vaši zaměstnanci pracují v „motivujícím prostředí“.
  1. V prvních 6 měsících po přijetí nového zaměstnance mu přidělte mentora. Člověka, který bude mít dostatečně zkušenosti a také slovo ve firmě. A to vše proto, abyste zaměstnanci dokázali, že se jeho práce i osoby vážíte. To, co nezvládne levou zadní ho doučíte a případné pointy, které jako nově příchozí může ještě postřehnout, můžete zachytit a zkusit je zapracovat do každodenního běhu firmy.
     
  2. Linioví zaměstnanci potřebují mít pocit, že práce, kterou vykonávají, dává smysl. Je tedy důležité, aby je vedl člověk, který rozumí oboru, ale také lidem. Je nezbytně nutné, aby jim každý úkol byl schopen vysvětlit a zaměstnanci věděli, že nedělají zbytečnou práci navíc a že přispívají svým dílem do celého soukolí. 
     
  3. V neposlední řadě je důležité hodnocení a odpovědnost. Hodnoťte zaměstnance pravidelně. Často stačí je v kuchyňce pochválit za jejich dosavadní práci. Nezapomínejte, že jsou pro vás téměř to nejdůležitější a jejich pozitivní nálada se odráží na výkonu. Zkuste jim svěřit drobné věci, za které budou zodpovídat – za úklid, za výrobky, za celou objednávku. Postupujte krůček po krůčku a motivujte je odpovědností. Dokážete jim tak, že jim důvěřujete a znáte jejich hodnotu.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist