HR je hlavně o lidskosti, procesy jsou až na druhém místě

Všichni známe rozdíl mezi leaderem a managerem, umíme vysvětlit kdo je kdo a jak se chová ke svému týmu. Dokážeme jasně ukázat na současně lepší přístup a zavrhnout některé praktiky toho nepříliš úspěšného. Ano, to všechno svedeme. Pak se nám ale do cesty připlete HR a my jsme v koncích.

Změna musí nastat v myšlení

 HR manažer není jen osoba, kterou potkáte u přijímacího pohovoru a rozloučíte se s ní jako se zástupcem firmy, když ji opouštíte. Alespoň by být neměla! Správný HR manažer, či personalista netráví celé dny v excelu počítání výkonnosti zaměstnanců a vytváření analýz na další zefektivnění. Takto intenzivní sledování už hraničí s narušování osobní svobody a prostoru jedince. Přesto se mnozí personalisté vidí spíše v tomto světle. Druhým neotřelým způsobem jak zaměstnat personalistu je zahrnout ho mzdovými výkazy a účetnictvím – vždyť on ty základy má, tak proč je nevyužít. Místo HR manažera máte cvičenou opici, která pracuje s kalkulačkou a přeposílá e-maily. V neposlední řadě se velice často vyskytuje jev, kdy HR manager nemá přístup do boardu, tedy na schůzky vedení, protože tam vlastně nepatří. On nemusí vědět, co se děje, stačí, když se mu sdělí výsledek a on ho přetlumočí. Tím se stává i špatným píáristou... Nic z toho, co tu teď bylo řečeno personalista ani HR manažer rozhodně není, ale ve velkém množství firem ho právě tímto způsobem zaměstnávají. Co se tedy musí změnit?
 
Přístup! Samozřejmě, že HR managera nelze odstřihnout od procesů, to by po něm ani nikdo nechtěl. Je ale krátkozraké myslet si, že všechno dokáže vyřešit od stolu bez potřebného vhledu do problému. HR manager by měl se zaměstnanci mluvit a snažit se vyslyšet jejich potřeby a přání. Procesy aplikovat na reálné zaměstnance, nejen na čísla. Přestože se v dnešní době snažíme omezovat pásovou výrobu a dostat lidi k práci, ze které nebudou po chvilce šílení, naše postupy se stále vrací k původnímu modelu. Dovolte HR managerům dělat svou práci dobře a nechtě je jít do „první linie“ – tak, aby zjistili skutečnosti a dokázaly je aplikovat v rámci vaší společnosti.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist