HR aneb Oddělení lidských zdrojů

Stejně jako v jiných odvětví i v personalistice k nám míří přejmenovávání dle anglických názvů. Personální či oddělení lidských zdrojů můžeme dnes častěji vídat jako HR oddělení, popř. pouze HR.
 
Přestože je toto oddělení ve firmě stěžejní a velice důležité, je prakticky neviditelné, podobně jako například IT oddělení. Pracovníci HR pečují o stálé zaměstnance a vybírají zaměstnance nové. V dnešní době se mohou HR specialisti aktivně vzdělávat i jinde než jen prostřednictvím periodik a jiných odborných publikací. Možností aktivního vzdělávání a sdílení zkušeností jsou odborné HR konference. Nepříliš novým, ale za to neustále opomíjeným tématem na českých firem bývá otázka nedoceňování důležitosti HR oddělení a jejich zaměstnanců, což je také častým tématem HR konferencí. V mnoha firmách si jich neváží natolik, kolik by si zasloužili. Nedoceňují jejich užitečnost, přestože se zasluhují o rozvoj a úspěch firem po stránce personální.
 
Mnoho lidí si neuvědomuje nakolik je HR důležité a jak náročnou práci mají HR specialisté. HR profesionálové mají za úkol proměňovat strategické cíle ve skutečné činy, především pak po personální stránce. Pokud si firma nastaví strategický cíl, není schopna ho dosáhnout, natož pak najít správnou cestu bez kvalitních a kvalifikovaných zaměstnanců. Výběr takových zaměstnanců, jejich motivace a informovanost pak záleží především na HR oddělení.
 
HR specialista by měl v dnešní době působit v rámci vrcholového managementu firmy, bohužel tomu tak v mnoha společnostech není. Již dávno není HR jen o vypisování přijímacích řízení, dnes musí jeho pracovník ovládat a mít přehled o trendech a požadavcích na podnikání v konkrétním odvětví, ve kterém firma působí. Je důležité, aby se specialista HR podílel na stěžejních schůzích a rozhodování firmy společně s ostatními top manažery. Nejen pro svůj vlastní pocit, ale kvůli informovanosti z primárního zdroje.
 
Obeznámený a informovaný HR specialista, pak může bez problémů řídit své oddělení a vést firmu v personální oblasti k úspěšnému dosažení cílů společnosti.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist