Hodnocení zaměstnanců výzva pro HR manažery

O hodnocení zaměstnanců toho již bylo řečeno mnoho. Skutečností zůstává, že ho nikdo nemá rád. Ti co hodnotí, ho nenávidí, protože neví, jak hodnotit a co do těch složek neustále psát. Naopak hodnocení, nemají rádi být hodnoceni někým, kdo podle nich o jejich pracovním výkonu neví téměř nic.
 
Hodnocení zaměstnanců je ale ve své podstatě důležité pro jejich motivaci, a také objektivní zhodnocení pracovního výkonu a tím i dalšího působení ve firmě. Kde je tedy problém? Většinou u zdroje. Ředitel vymyslí hodnocení zaměstnanců, přehodí ho na personalistku, která je zároveň i účetní a nemá na to čas. V rychlosti něco sepíše a podle toho další člověk (již třetí v tomto řetězci) má hodnotit zaměstnance, se kterými sice přichází do kontaktu, ale i tak nemůže být hodnocení objektivní. Navíc je jen jednostranné, což zaměstnancům po čase začne pochopitelně vadit.
 

Proč, co a jak?

Nejdříve bychom si měli říct, proč chceme zaměstnance hodnotit. Takových důvodů může být hned několik a místo abychom si je vyjmenovali, jdeme rovnou na hodnocení. Chyba. Nejdříve si definujte proč chcete něco dělat a pak to teprve dělejte.
  • Motivace zaměstnanců
  • Zkvalitnění procesů
  • Podklady pro systém vzdělávání zaměstnanců
  • Zpětná vazba (oboustranná)
  • Podklady pro bonusy
  • Zjišťování kvality schopností a dovedností zaměstnanců a jejich samotný postup a prohlubování se v nich
     
Když víte proč, měli byste vědět, co přesně budete hodnotit. Schopnosti, dovednosti, znalosti? Můžete hodnotit i výkon v práci, aktivitu, rychlost či dobu na přesčasech a ochotu. Rozdělte si hodnocení do několika úrovní. Na ty co zaměstnanec přímo ovlivňuje, na kterých se podílí a na ty, které ovlivnit nemůže.
 
Posledním krokem je jak? Mnohem jednodušeji se hodnotí zaměstnanci v malé firmě, kde jich je jen 10 a jiné to je v organizaci s desetitisíci zaměstnanci. Je tedy zapotřebí vymyslet systém hodnocení. Tak, aby vyhovoval hodnotitelům i hodnocením a by z něj vzešlo něco užitečného, tedy to, co jsme si definovali v prvním kroku – proč?

 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist