Fluktuace zaměstnanců – rozmařilost, nebo pokus o lepší kariéru?

Dnešní doba není typická jen svou uspěchaností, ale i něčím, co často a rádi nazýváme fluktuací. Co to ale ta fluktuace je? Prostě a jednoduše se jedná o častou obměnu zaměstnanců ve firmě. Ty se zde zdrží jen určitou dobu a vymění stávajícího zaměstnavatele za jiného. Co ho ale k tomu vede? A dá se vůbec fluktuaci předcházet?
 

Kdy se zaměstnanec rozhodne opustit zaměstnání?

Za fluktuací stojí především mladší generace, bez dětí a závazků. Za změnou práce může stát jednak osobní rozvoj  a jednak demotivace v současném zaměstnání. Osobním rozvojem se myslí získávání zkušeností v pracovním životě a rozvíjení dovedností a znalostí. Prostě všechno, čeho už zaměstnanec nemůže dosáhnout ve stávajícím zaměstnání. Na druhou stranu může být zaměstnanec se současnou prací poměrně spokojený, ale finanční situace anebo firemní prostředí jsou nedostačující. Finance mohou být problém, špatné prostředí je ale silnou zátěží na psychiku zaměstnance, kterou nelze ovlivnit jinak, než ze strany zaměstnavatele. Takové problémy neřeší jen zaměstnanci, jejichž zařazení je osm hodin denně drží přikované k psacímu stolu, ale také manuální pracovníci, jako jsou strojaři, zámečníci a další.
 

Jak tomu předcházet?

Jako zaměstnavatel můžete této fluktuaci jednoduše předcházet. Jednou z možností je zaměřit se na pracovní rozvoj zaměstnanců a cíleně jim vybírat školení a neustále je vzdělávat. Dáte jim tak najevo, že je pro vás jejich rozvoj důležitý a že si jejich přítomnosti vážíte a neplánujete je nahradit někým jiným. Druhým krokem je vytvářet přívětivé pracovní prostředí. Základem je klid na pracovišti a co nejmenší psychický nátlak. Co můžete udělat dál? Zaměstnanecké benefity a pravidelná měsíční, či čtvrtletní hodnocení. Za benefit lze považovat cokoli od firemních svačin, kvalitní kávy či čerstvé džusy, přes nejrůznější slevy do divadel a příspěvky na sportovní aktivity. Pravidelné hodnocení zaměstnance motivuje k lepším výkonům. Může mít podobu finančních bonusů či dalších benefitů.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist