Flexibilní pracovní doba – výhoda pro zaměstnance, nebo bič pro zaměstnavatele?

Flexibilní pracovní doba je v poslední době, čím dál častěji zmiňovaná. Nejčastěji v kontextu, zda je či není vhodná a hlavně pro koho. Abychom zasvětili ty z vás, kteří o flexibilní pracovní době moc neví, jedná se vlastně o běžnou pracovní dobu. Výjimka je v tom, že kdokoli ze zaměstnanců může přijít a odejít v čas, který potřebuje, stačí, když odpracuje smluvně danou hodinovou pracovní dobu a domluví se na odchodu se svým nadřízeným. Běžnou praxí také bývá, že zaměstnanci mají pevně daný čas, kdy v práci být musí, např. od devíti do dvou hodin. Tak tohle je flexibilní pracovní doba, co ale přináší a naopak bere.
 

Klady a zápory flexibilní pracovní doby

Nejdříve začneme tím pozitivním. Pružná či flexibilní pracovní doba je určitě tím správným chytákem pro nové uchazeče o zaměstnání. Nabízí totiž volbu pro zaměstnance s dětmi, nebo ty, kteří si potřebují občas obejít úřady anebo lékaře. Aniž by si musel složitě domlouvat různé půl den dovolené apod., zařídí si, co potřebují a navíc budou mít odpracováno.
 
Nevýhod tohoto typu pracovní doby je ale taky několik. Nejedná se o neřešitelné problémy. Spíš je mnozí neumí začlenit do pracovních procesů a pak se problémy stávají. Jednou takovou nevýhodou je pružná pracovní doba jako taková, nebo lépe řečeno propojení jí v procesech. Mnohdy se totiž zaměstnanci nejsou schopni rozumě domluvit a pak se v práci jen míjejí. Což je problém hlavně u těch pozic, které jsou na sobě přímo závislé a nemohou bez sebe pracovat. Tento problém jen dokazuje, jak důležité je, aby pružnou pracovní dobu zavedli ve firmách teprve tehdy, kdy si vyřeší své pracovní postupy. Nejde to totiž ze dne na den. Je zapotřebí informovat zaměstnance i vedení, aby vědělo, jak a kdy mohou pružnou pracovní dobu vyžít. Když se to ale povede, pomůže to nejen firmě ale i efektivitě zaměstnanců.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist