Finanční gramotnost? Nic neříkající pojem anebo obdivuhodná vlastnost zaměstnanců?

Současný trend zaměstnávání vede HR manažery vyptávat se na platební schopnost a celkově znalost finanční gramatiky svých potencionálních zaměstnanců. Proč? Tvrdí se, že člověk znalý finanční gramotnosti, si lehce nevezme nevýhodný úvěr a bude se snažit zbytečně nezadlužovat. Tento model pak bude aplikovat i ve svém pracovním životě a firma tak bude jedině vydělávat. Nebude mít zadlužené zaměstnance, kteří navíc budou šetřit i jejich peníze.
 

Finanční gramotnost a banky

Finanční gramotnost zaměstnanců se váže především k bankám a úvěrům. Předpokládá se, že finančně gramotný člověk ví, že jedna a jedna jsou sice dvě, ale nikoli v bankovnictví. Tedy, že si umí spočítat, kolik zaplatí, či přeplatí na hypotéce či běžné půjčce. Měl by mít obecný přehled o aktuálních sazbách úroku a alespoň obecně by měl umět říct kolik procent je už moc.
 
Finanční gramotnost se začíná zapojovat i do školní výuky na středních a základních školách. Společnost totiž zjistila, že čím dál více rodičů těchto dětí trpí obrovskou zadlužeností a mnohdy budou splácet dluhy svých rodičů i jejich potomci. Proto, i když mnohdy nechtěně, se děti finančně vzdělávají a snaží se pochopit, nebo alespoň nakouknout do světa úvěrů, úroků a různých plateb po splatnosti. 
 

Není znalost finanční gramotnosti jen zástěrka?

Otázkou je, do jaké míry znalost finanční gramotnosti opravdu znamená indikátor schopnosti člověka rozhodovat o svých penězích. I finančně gramotný člověk může mít sklon k sázení a nemusíte to poznat. Dovednost orientovat se v různých úvěrech a půjčkách může být zástěrkou jak selektovat ty zdánlivě rozumné a inteligentní uchazeče od naivnější. Pokud i vy dáte na finanční gramotnost, zkuste přidat i další faktory úspěchu či neúspěchu výběrového řízení. Ne každý, kdo ovládá čísla, je umí v reálném životě používat.


 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist